Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu põhiseaduskomisjon peab homme avaliku istungi, kus kuulab ära ettekanded valimisiga käsitlevatest analüüsidest ning arutab seejärel valimisea võimalikku langetamist Eestis. 

„Tehtavad ettekanded ja sellele järgnev arutelu peaks näitama, kas minna edasi ideega, mis näeb ette valimisea langetamist kohalike omavalitsuste valimistel,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste. „Eelnõu ei puuduta suurt kontingenti, kuid on oluline noorte kaasamisel kohalike asjade otsustamisel ning Eesti elanike edasise lõimumise soodustamiseks.“

Valimisea langetamine eeldab põhiseaduse muutmist ja selle algatamise õigus on vähemalt 21 Riigikogu liikmel ja Vabariigi Presidendil. Kehtiva seaduse kohaselt peab kohalike omavalitsuste valimistel hääletamiseks olema vähemalt 18 aastane. 

Tallinna Ülikooli võrdleva halduspoliitika professor Anu Toots teeb ettekande aktiivse valimisea langetamise mõjudest. Aktiivne valimisiga on vanus, kust alates on inimesel õigus valimistel hääletada. 

Riigikogu Kantselei õigus- ja analüüsiosakonna nõunik Riho Kangur annab ülevaate valimiseast Euroopa riikides ning Eesti Noorteühenduste Liidu juhatuse esimees Reet Sillavee räägib noorteühenduse liidu seisukohast valimisea langetamisega kaasnevatest muutustest. 

Põhiseaduskomisjoni avalik istung algab homme kell 14 Riigikogu konverentsisaalis. Istungit saab jälgida veebis aadressil: https://www.riigikogu.ee/index.php?id=173840 

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside