Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon otsustas tänasel istungil saata konsensuslikult esimesele lugemisele maavalitsuste tegevuse lõpetamisest tuleneva Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (432 SE) ning kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja teiste haldusreformi elluviimisega seotud seaduste muutmise seaduse eelnõu (433 SE).

„Inimesed külastavad maavalitsusi tänapäeval peamiselt selleks, et sõlmida abielu ja registreerida lapse sünd. Oluline on tagada, et maavalitsuste kadumisel ei kaoks ära kohalike elanike jaoks ükski vajalik teenus,“ lausus põhiseaduskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher.

Maavalitsuste tegevust lõpetama kavandatud seaduseelnõu kohaselt soovitakse maavalitsuste tegevus kaotada 2018. aasta 1. jaanuarist. Maavalitsuste ülesanded jagatakse kohalike omavalitsuste, ministeeriumite ja teiste riigiasutuste vahel.

Maavalitsuste tegevuse lõpetamisest komisjonis ülevaate teinud Mihhail Korb ütles, et kohalikud omavalitsused on maavalitsuste kaotamise suhtes positiivselt meelestatud. Minister selgitas, et eelnõu eesmärk on suurendada omavalitsuste rolli ja korrastada riigiasutuste pädevusi.

Maavalitsuste tähtsamate ülesannete hulka kuuluvad täna ühistranspordi korraldamine, õppeasutuste järelevalve, sotsiaalvaldkonna tegevuslubade väljastamine ja järelevalve, maareform ja maatoimingud, rahvastikutoimingud ning omavalitsuste haldusaktide järelevalve ja nõustamine.

Haldusreformi elluviimisega seotud seaduseelnõu näeb ette muudatused ühistranspordi korralduses. Maakonnas hakkavad ühistransporti korraldama ühistranspordikeskuse kaudu kohalikud omavalitsused või maanteeamet. Lisaks antakse eelnõuga kohaliku omavalitsuse üksustele täitmiseks kultuuri- ja sporditöö korraldamine ja kohalike omavalitsuste koostöös maakonna arengu kavandamine ja suunamine.

Fotod istungilt

Riigikogu pressiteenistus
Eva Vahur
631 6592, 53300619
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside