Riigikogu komisjonid: riik peab suutma looduskaitseliste piirangutega maad kiiremini omandada
Riigikogu keskkonnakomisjon ja põhiseaduskomisjon kaalusid täna õiguskantsleri ettepanekut viia põhiseadusega kooskõlla looduskaitseseaduses olev paragrahv looduskaitseliste piirangutega maa omandamisest riigile ning leidsid, et maa taolist omandamist tuleb korraldada ladusamalt.
Õiguskantsler Ülle Madise märkis oma ettepanekus, et riik omandab piirangutega kinnisasju järjekorra alusel igaks eelarveaastaks eraldatud summa piires. „Praktikas võtab omandamine praegu aega 8-9 aastat. Seega ei ole maaomanikele tagatud võimalus saada hüvitist mõistliku aja jooksul,“ lisas ta.
Keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra tunnustas õiguskantsleri ettepanekut võimaldada maaomanikele looduskaitsealuste maadele seatud piirangute eest hüvitist senisest kiiremini, kuid tõdes, et seadusemuudatusest üksi ei piisa, kui selle elluviimiseks puudub rahaline kate.
„Õiguskantsleri ettepanekut tuleb loomulikult toetada, kuid looduskaitseseaduse muutmise rakendamiseks planeeritav summa on ilmselgelt liiga väike,“ ütles Vakra. „Riigil tuleb leida vahendeid, et metsaomanikke ka tegelikult aidata.“ .
Alternatiivina rahalisele hüvitamisele võiks Vakra hinnangul kaaluda ka maade vahetust. Ta rõhutas, et looduskaitsealade säilimine on ühiskondlikult oluline kõigile.
Põhiseaduskomisjoni esimehe Kalle Laaneti sõnul pidas põhiseaduskomisjon isikute põhiõiguste ülemääraseks riiveks praegust olukorda, kus maa omandamine ja sellega kaasnev hüvitise maksmine venib kuni 8-9 aasta peale. „Täitevvõim peab leidma viisi, kuidas piirangutega maad omandada ja hüvitada senisest oluliselt kiiremini,“ lisas ta.
Keskkonnaminister Marko Pomerants tutvustas mõlema komisjoni istungil ministeeriumi plaane kiirendada looduskaitseliste piirangutega maa omandamist ja hüvitamist. Tema sõnul on näiteks kavas eraldada selle tarbeks eraldada eelarvest rohkem raha, aidata maaomanikke ette nähtud erametsatoetuse ja seadusega lubatud maamaksuvabastuse saamisel ning peatada maaomanike järelmaksu maksete tasumine.
Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 503 9907
[email protected]
Päringud: [email protected]