Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas tänasel istungil Vabaerakonna algatusrühma poolt mullu sügisel parlamendile üle antud kollektiivset pöördumist erakondade rahastamisest ning komisjoni enamik leidis, et valitsus hakkab niikuinii tegelema poliitilise konkurentsi elavdamisega.

„Vabaerakonna pöördumises püstitatud probleemi hakkab justiitsministeerium lahendama, sest koalitsioonileppes on sees punkt poliitilise konkurentsi elavdamisest ja muudatuste tegemisel taotletakse konsensust erakondade vahel,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet.

Ta lisas, et uus eelnõu jõuab tulevikus igal juhul põhiseaduskomisjoni lauale ja oleks seega jätkuks Vabaerakonna pöördumisele.

Laanet märkis ka seda, et Vabaerakond omab täna Riigikogus fraktsiooni ning partei saaks soovi korral ise algatada vastava seaduseelnõu.

„Mullu sügisel oli igati mõistetav, et Vabaerakond andis Riigikogule edasi oma soovi seaduseelnõu algatamiseks läbi kollektiivse pöördumise, kuid tänaseks on olukord muutunud – Vabaerakonnal on Riigikogus oma fraktsioon ja neil on alati võimalik algatada seaduseelnõu fraktsiooni poolt,“ ütles ta.

Vabaerakonna algatusrühma pöördumisega sooviti muuta erakondade rahastamist – vähendada riigieelarve osa erakondade rahastamisel vähemalt poole võrra ning anda riigipoolset toetust ka kohalikele valimisliitudele.

Kollektiivse pöördumise üks algatajaid Jüri Adams valiti kevadel Riigikokku ja on nüüd põhiseaduskomisjoni liige. Adams märkis komisjoni istungil, et Vabaerakonna eelistus oleks kui põhiseaduskomisjon algataks ise eelnõu erakondade rahastamise muutmiseks.

Komisjoni enamik seda ettepanekut ei toetanud.

Tagasiside