Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas tänasel istungil eelnõu, mis annab riigile paremad võimalused tõrjuda massilist ebaseaduslikku sisserännet hädaolukorras, kui see on ohuks avalikule korrale või riigi julgeolekule.

Põhiseaduskomisjoni esimees Toomas Kivimägi lausus, et arvestades Valgevene hübriidrünnakut Euroopa Liidu välispiirile ja praegust julgeolekuolukorda, peame tõstma oma valmisolekut sarnaseid rünnakuid lahendada. „Riigipiiri seadust tuleb muuta, et massilist vägivaldset ebaseaduslikku migratsiooni ennetada ning olla valmis seda tõrjuma ja julgeolekut tagama,“ lausus Kivimägi. „Loodetavasti pole neid sätteid vaja kunagi rakendada, kuid heidutus ja valmisolek sarnaseid rünnakuid efektiivselt tõrjuda on igati ajakohane.“

Komisjoni aseesimehe Eduard Odinetsi sõnul on oluline tagada, et üle piiri pääseda soovijate õigusi ei rikutaks. „Peame arvestama, et inimesed võivad massiliselt piirile jõuda erinevatel põhjustel, põgenedes näiteks katastroofi või sõja eest,“ sõnas Odinets. „Tähtis on, et need, kes kaitset vajavad, kindlasti kaitset ka saaks.“

Eelnõu järgi võib Politsei- ja Piirivalveamet hädaolukorras jätta ebaseaduslikult riiki saabunud välismaalase rahvusvahelise kaitse taotluse vastu võtmata ja ta ilma lahkumisettekirjutust või sisenemiskeelu otsust tegemata piirikaitsevööndist tagasi saata. Hädaolukorra plaani rakendab Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor oma käskkirjaga.

Samuti muudetakse eelnõuga paindlikumaks Kaitseväe ja Kaitseliidu kaasamine avaliku ja põhiseadusliku korra kaitsmisesse hädaolukorras, kui Politsei- ja Piirivalveameti ressurssidest ei piisa. Praegu saab Kaitseväge või Kaitseliitu kaasata kõige kauem 30 päevaks, kuid muutunud julgeolekuolukorras võib kaasamise vajadus olla pikem.

Istungil osalesid siseminister Kristian Jaani, Siseministeeriumi sisejulgeoleku-, korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler Veiko Kommusaar ning piirivalve- ja rändepoliitika osakonna juhataja Janek Mägi.

Komisjon otsustas saata valitsuse algatatud riigipiiri seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (577 SE) Riigikogu täiskogu istungile esimesele lugemisele 20. aprillil ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside