Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon toetas seadusemuudatust pikendada passide kehtivusaega viielt aastalt kümnele aastala ning kaalub ka võimalust pikendada ID-kaartide praegust viieaastast kehtivusaega.

Kuue Riigikogu liikme algatatud isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise seaduse eelnõu (55 SE) kohaselt pikendatakse Eesti kodaniku passi ning välismaalase passi maksimaalset kehtivusaega viielt aastalt kümnele aastale. Eelnõu eesmärgiks on vähendada passi väljastamisega seotud kulutusi ning toimingute tihedust. Erandina väljastataks alla 15-aastastele Eesti kodanikele passid viieks aastaks.

Algatajate nimel eelnõu tutvustanud Mihhail Stalnuhhini sõnul tuli tõuge seadusemuudatuse esitamiseks Eesti peakonsulaadilt Peterburis, mis on hädas passide sagedase vahetamisega. Eelnõu algatajate seas on Riigikogu kõigi kuue fraktsiooni esindajad.

„Schengeni riikidesse sõites peab pass kehtima pärast viisa kehtivusaja lõppemist veel minimaalselt 3 kuud, USAsse, Suurbritanniasse ja ka Venemaale sõites vähemalt 6 kuud,“ märkis põhiseaduskomisjoni liige Stalnuhhin. „Kui arvestada, et taotluse saabumisest kuni passi kättesaamiseni kulub 30 päeva, siis reaalne passi kehtivusaeg on tegelikult neli aastat ja viis kuud kuni neli aastat ja kaheksa kuud.“

Põhiseaduskomisjon saatis eelnõu Riigikogu 10. novembri istungile esimesele lugemisele. Pärast esimese lugemise lõpetamist jätkub eelnõu arutelu põhiseaduskomisjonis.

„Kindlasti hakkab komisjon kaaluma ka ID-kaardi kehtivusaja pikendamist,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet. „Inimesi ei peaks sundima põhjendamatult sagedasti oma dokumente vahetama, samuti aitaks ID-kaardi kehtivusaja pikendamine oluliselt vähendada riigi halduskoormust ja kokku hoida kulusid.“

Komisjon edastas siseministeeriumile palve analüüsida ID-kaartide kehtivusaja pikendamist.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside