Põhiseaduskomisjon toetab kodanike pöördumistele vastamise tähtaja lühendamist
Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas täna toetada ja saata täiskogu ette esimesele lugemisele eelnõu, mille kohaselt tuleb ametiasutustel inimeste märgukirjadele ja selgitustaotlustele vastata senise 30 asemel 15 päevaga.
Põhiseaduskomisjoni esimees Hendrik Johannes Terras märkis, et muudatus annab Eesti inimestele võimaluse saada riigi- ja omavalitsusasutustelt oma küsimustele seniselt kiiremini vastuseid. Tema sõnul lihtsustab ja soodustab see riigiga suhtlust, aidates kaasa ka usalduse kasvule.
Valitsuse algatatud eelnõu kohaselt jääb kehtima põhimõte, et märgukirjale või selgitustaotlusele tuleb vastata viivitamata, kuid lüheneb maksimaalne aeg, mille jooksul tuleb seda teha. Praegu tuleb pöörduja küsimusele vastata kuni 30, eelnõu kohaselt aga mitte hiljem kui 15 kalendripäeva jooksul alates selle registreerimisest. Keerulisemate pöördumiste puhul, mis nõuavad vastamiseks lisaaega, jääb võimalus pikendada vastamise tähtaega kuni kahe kuuni, et tagada vastuste põhjalikkus ja kvaliteet. Tähtaja pikendamisest ja selle põhjusest tuleb märgukirja või selgitustaotluse esitajat teavitada.
Eelnõuga soovitakse kiirendada vastamist inimeste märgukirjadele ja selgitustaotlustele, mis puudutavad näiteks asutuste töökorraldust, valdkonna arengu kujundamist, avaliku elu või riigivalitsemisega seotud infot, aga ka asutuse välja töötatud õigusakte ja eelnõusid. Muudatus puudutab põhiliselt riigi- ja omavalitsusasutusi, kuid märgukirja või selgitustaotluse adressaadiks võib olla ka mittetulundusühing, sihtasutus, füüsilisest isikust ettevõtja ja äriühing, kui teave puudutab riigi või omavalitsuse eelarvevahendite kasutamist.
Komisjoni istungil tutvustas eelnõuga plaanitavat muudatust justiits- ja digiminister Liisa Pakosta.
Põhiseaduskomisjon tegi juhatusele ettepaneku võtta valitsuse algatatud märgukirjale ja selgitustaotlusele vastamise ning kollektiivse pöördumise esitamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (475 SE) täiskogu istungi päevakorda 25. septembril ja eelnõu esimene lugemine lõpetada.
Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]