Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon saatis esimesele lugemisele riigipiiri seaduse muutmise eelnõu, mis loob õigusliku aluse massilise ebaseadusliku piiriületuse tõkestamiseks.

Isamaa fraktsiooni algatatud eelnõu näeb ette ka õigusliku raamistiku loomist massiliste piiriületuste katsete tõkestamiseks ning piiri ületanud välismaalaste tagasisaatmiseks välisriiki, kust või mille kaudu nad Eestisse saabusid.

Komisjoni esimees Toomas Kivimägi ütles, et komisjon toetab eelnõu esimese lugemise lõpetamist, kuna probleem on olemas. “Õiguslik regulatsioon efektiivseks massilise ebaseadusliku piiriületuse tõkestamiseks pole piisav. Seda möönab ka Vabariigi Valitsus oma arvamuses,“ ütles Kivimägi. See ei tähenda tema sõnul aga eelnõu teksti ühest heakskiitu.

„Eelnõuga seotud teemade ring on oluliselt laiem. Lisaks ei saa me mööda vaadata Eesti võetud rahvusvahelistest kohustustest,” ütles Kivimägi. “Usun, et eelnõu menetlusse jätmine kiirendab juba töös olevate vajalike seadusemuudatuste väljatöötamist Siseministeeriumis.” Ta avaldas lootust, et mõne nädala pärast selgub, kas need vormuvad muudatusettepanekuteks käesolevale eelnõule või iseseisvaks eelnõuks.

Eelnõu tutvustanud komisjoni liige Urmas Reinsalu tõi välja, et ettepanek on täiendada riigipiiri seadust kahe muudatusega, mis võimaldavad Eesti territooriumi tõhusamalt kaitsta massiliste ebaseaduslike piiriületuse katsete ja piiriületuste vastu. Reinsalu täpsustas, et praegu on meie õiguses selles osas lünk.

Muudatus kohustaks Politsei- ja Piirivalveametit (PPA) tõkestama julgeolekukaalutlustel massilist ebaseaduslikku piiriületust ja selle katse puhul keelduma rahvusvahelise kaitse taotluste vastuvõtmisest ning saatma ebaseaduslikult piiri ületanud välismaalased tagasi välisriiki, kust või mille kaudu nad Eestisse saabusid.

Istungil osalesid Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus ja nõunik Ele Russak.

Komisjon otsustas saata Isamaa fraktsiooni algatatud riigipiiri seaduse muutmise seaduse eelnõu (489 SE) täiskogu istungile 25. jaanuaril ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside