Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon saatis 26. mai Riigikogu istungile esimesele lugemisele avatud valimisnimekirjade eelnõu, mille kohaselt järjestatakse erakonna üleriigilisse valimisnimekirja kantud inimesed pärast valimisi vastavalt saadud häältele.

„Arutelud valimissüsteemi ja nende erinevate detailide üle on kindlasti vajalikud. On väga oluline, et mandaadi tekkimise viis oleks hääletajale võimalikult arusaadav ning, et hääletaja tunneks oma hääle olulisust,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet.

Vabaerakonna fraktsiooni algatatud Riigikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (3 SE) eesmärk on muuta üleriigiline nimekiri Riigikogu valimistel avatuks. See tähendab erakonna valimisnimekirja kantud isikute järjestamist vastavalt saadud häälte arvule, mille juures võetakse arvesse valimisringkonna suurus.

Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel ütles komisjoni istungil, et eelnõu eesmärgiks on tõsta valija hääle kaalu. „Oleme seisukohal, et Eesti erakonnad võiksid loobuda kandidaatide reastamisest üleriigilises nimekirjas ja seda võiksid nende eest teha valijad,“ märkis ta.

Komisjon saatis eelnõu Riigikogu istungile ettepanekuga esimene lugemine lõpetada ning määrata muudatusettepanekute tähtajaks 9. juuni.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
urmas.seaver@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Tagasiside