Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjoni hinnangul on omavalitsuste poolt vaidlustatud haldusreformi seaduse paragrahvid põhiseadusega kooskõlas ning komisjon edastab vastava arvamuse Riigikohtule.

Komisjon arutas täna kahte Riigikohtule esitatud ja suurel määral kattunud taotlust hinnata haldusreformi seaduse vastavust põhiseadusele. Ühes taotluses vaidlustas Juuru vallavolikogu kümmet haldusreformi seaduse paragrahvi ning teises taotluses 20 omavalitsust seitset paragrahvi.

Põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet märkis, et omavalitsused vaidlustasid haldusreformi seaduses olevat omavalitsusüksuse miinimumsuuruse kriteeriumi põhjendatust, menetlustähtaegade piisavust, ühinemistoetuse mittemaksmist sundühendamise korral ning veel mitmeid reformi läbiviimist puudutavaid detaile.

„Komisjoni enamus leidis, et parlamendil on õigus läbi seaduse näha ette omavalitsuse miinimumsuurus ning et ka teised vaidlustatud paragrahvid ei ole vastuolus põhiseadusega,“ ütles Laanet. „Haldusreform on Eesti inimestele ja Eesti riigile vajalik, sest aitab luua võimekamaid ja elanikele paremaid teenuseid pakkuvaid omavalitsusi.“

Komisjoni arvamusega ei olnud nõus Keskerakonna fraktsiooni kuuluvad komisjoni liikmed, mistõttu saadab Riigikogu ühes komisjoni arvamusega Riigikohtule ka Keskerakonna fraktsiooni eriarvamuse.

Riigikogu võttis haldusreformi seaduse (200 SE) vastu tänavu 7. juunil. Seadus sisaldab endas haldusreformi läbiviimise aluseid ja korda ning see määrab ära kohaliku omavalitsuse miinimumsuuruse ja sellega seotud erandid. Haldusreformi eesmärk on omavalitsuste moodustumine, mis suudavad pakkuda inimestele paremaid avalikke teenuseid, tagada piirkondade konkurentsivõime kasvu ning täita iseseisvalt neile seadusega pandud ülesandeid.

Seaduse kohaselt peaks kohalikus omavalitsuses elama üldjuhul vähemalt 5 000 inimest. Vastavalt seadusele on kohalikel omavalitsustel kuni 2016. aasta lõpuni aega vabatahtlikeks ühinemisteks ning valitsus maksab sellistele omavalitsustele ühinemistoetust. Ühinemistoetusteks on ühtekokku ette nähtud kuni 80 miljonit eurot.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside