Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon jätkab neljapäeval, 7. jaanuaril kell 10 erakorralisel istungil rahvahääletuse korraldamise eelnõule esitatud muudatusettepanekute läbivaatamist ning kutsub selleks kõik muudatusettepanekute tegijad komisjoni selgitusi andma.

Komisjoni esimees Anti Poolamets selgitas, et tänasel istungil otsustas komisjon anda igale muudatusettepaneku esitanud saadikule selgitusteks aega 5 minutit, üle 100 ettepaneku esitanud saadikule antakse aega 7 minutit ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon saab oma 5800 muudatusettepaneku tutvustuseks aega 15 minutit.

„Anname igale Riigikogu liikmele võimaluse oma ettepanekuid selgitada ja ka võimaluse ettepanekud tagasi võtta,“ rääkis Poolamets. „Opositsioon võttis tänasel istungil jäiga seisukoha ega loobunud obstruktsiooni eesmärgil tehtud muudatustest. Tohutu hulga sõkalde hulgas on vaid üksikud terad, mida saab tõsise näoga arutada.“

Poolametsa sõnul kinnitavad sel suvel ERJK eelnõule arvutiprogrammiga tehtud 50 000 ettepanekut ning pragune mastaapne Riigikogu töö takistamine, et opositsioon ei plaani tagasi tõmmata. „Nende käitumine on näidanud, et ka Riigikogu kodu- ja töökorra seadus vajab tõsiselt ülevaatamist,“ lisas ta.

Komisjoni aseesimehe Lauri Läänemetsa sõnul on komisjoni tänane otsus Riigikogu liikmete ebavõrdne kohtlemine ning vastuolus Riigikogu kodu- ja töökorraga. „Sellega võetakse ära Riigikogu liikmete võimalus öelda välja oma arvamus esitatud ettepanekute kohta ja komisjoni liikmetel võimalus küsida küsimusi ettepaneku teinud Riigikogu liikmelt. See on rohkem vaikiva ajastu algus, mis algab parlamendist ja rahvast ülesõitmisest, kes sinna oma esindajad on valinud,“ selgitas Läänemets.   

Komisjon lükkas edasi ka eelnõu teise lugemise aega täiskogus 11. jaanuarilt 13. jaanuarile. Opositsioonisaadikud olid ettepaneku vastu, kuna muudatusettepanekud on läbi vaatamata.

Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse eelnõule rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses (288 OE) esitati tähtajaks 9317 muudatusettepanekut.

Eelnõu läbis Riigikogus esimese lugemise 14. detsembril. See näeb ette panna 2021. aasta 18. aprillil korraldatavale rahvahääletusele muu riigielu küsimus: „Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?“. 

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
6316356; 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee   
Päringud: press@riigikogu.ee

 

Tagasiside