Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon ei toetanud eelnõu, mis oleks seadnud kohalike omavalitsuste valimistel ülempiiri valimisnimekirjade pikkusele.

„Valimisnimekirjadele ülempiiri seadmine kohalikel valimistel on kohalike omavalitsuste autonoomia põhimõtte riivamine ning valimiskomisjoni töökoormuse võimalik vähenemine ei ole sellise riive tegemiseks piisav põhjendus,“ ütles komisjoni esimees Kalle Laanet. Ta lisas, et komisjoni liikmetele jäi ka arusaamatuks, millist ühiskonnas üleval olevat olulist probleemi peaks eelnõu lahendama.

Põhiseaduskomisjon saatis eelnõu 27. oktoobri Riigikogu istungile esimesele lugemisele ettepanekuga see menetlusest välja hääletada. Seda ettepanekut toetas kaheksa ja vastu oli üks komisjoni liige.

Vabaerakonna fraktsiooni algatatud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse § 34 täiendamise seaduse eelnõu (49 SE) kohaselt seataks kohalike omavalitsuste volikogu valimistel valimisnimekirjadele ülempiir, milleks on kahekordne volikogu kohtade arv. Eelnõu seletuskirja kohaselt annavad liigpikad nimekirjad valimiskomisjonile ebamõistlikku lisakoormust.

„Kohalike valimistega kaasneva nimekirjaralli eesmärgiks on iga hinna eest välja panna nii palju kandidaate kui vähegi võimalik,“ lausus Vabaerakonna fraktsiooni esimees Andres Herkel. „Kuna mõistlik eneseregulatsioon ei ole toiminud, on vaja kohalike omavalitsuse valimistel seada nimekirjade pikkusele ülempiir.“

Herkeli sõnul ei piiraks nimekirjade ülempiir kohaliku omavalitsuse autonoomiat.

“Erinevalt Riigikogu valimistest, kus valimisnimekirjale on pandud palju rangem pikkuse piirang ning nimekirja esitamiseks on vaja moodustada erakond ja tasuda kautsjon, on kohalike omavalitsuste volikogude valimistel kandidaatide esitamine palju lihtsam,” märkis ta.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside