Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon ei toetanud seaduseelnõu, mis alandaks erakonna liikmeks kuulumise vanuse alampiiri 18. eluaastalt 16. eluaastale.

„Riigikogu kiitis mullu heaks valimisea alampiiri langetamise kohalikel valimistel 16. eluaastale ning enne järgmisi võimalikke samme tuleks esmalt ära oodata, mida see muudatus endaga kaasa toob ja milline saab olema noorte valimisaktiivsus,“ ütles põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet.

Ta märkis ka seda, et noored saavad täna kuuluda parteide noorteorganisatsioonidesse ning nende suuremaks kaasamiseks poliitikasse ei peaks ilmtingimata alandama erakonna liikmeks kuulumise vanusepiiri.

Põhiseaduskomisjoni liige ja eelnõu koostaja Peeter Ernits põhjendas vanusepiiri muutmist valimisea alandamisega. „Kui kohaliku omavalitsuse valimistel anti hääletamisõigus vähemalt 16-aastastele isikutele, siis tuleks samasugune võimalus ette näha ka samas vanuses noortele erakonda kuuluvuse suhtes,“ ütles ta.

Keskerakonna fraktsiooni algatatud erakonnaseaduse muutmise seaduse eelnõu (144 SE) seletuskirjas märgitakse, et valimisea alandamine kohalikel valimistel võib kaasa tuua noorte suureneva huvi poliitika vastu ning poliitikahuvilistelt noortelt ei tohiks võtta võimalust astuda enda põhimõtetega sarnasesse erakonda.

Seaduseelnõu tuleb Riigikogus esimesele lugemisele 19. jaanuaril. Põhiseaduskomisjon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel menetlusest välja hääletada.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside