Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon arutab tänasel komisjoni istungil valimisringkondade muutmist 2023. aasta valimisteks.

Tänapäeval kehtiv jaotus valimisringkondadeks pärineb 1995. aastast, mille järgi jagatakse Eesti 12 ringkonnaks. Mõnede ringkondade valijate arv on aastatega stabiilselt kasvanud samas kui teiste ringkondade valijate arv on vastavalt vähenenud.

Riigikogu esimees Eiki Nestor palus Vabariigi Valimiskomisjonil pakkuda välja alternatiivsed lahendused valimisringkondade proportsionaalsuse paremaks toimimiseks Riigikogu valimistel ja esitada need Riigikogu põhiseaduskomisjonile. Valimiskomisjon toetas valimisringkondade suuruste üle vaatamist ja töötas läbi erinevad lahendusvariandid. 

Vabariigi Valimiskomisjon leiab, et Eestile sobiks kõige paremini riigi territooriumi jaotamine seitsmeks valimisringkonnaks. Selle lahenduse korral jaotuvad maakonnad viie valimisringkonna vahel ja Tallinnas moodustataks kaks valimisringkonda.

Valimisringkonnad peaksid olema piisavalt suured, et hoida ära rahvastiku muutuste mõju valimiste tulemustele. Mida väiksemad on valimisringkonnad, seda suuremat mõju avaldavad ka valijate arvude muutused maakondades.

Riigikogu pressiteenistus
Eva Vahur
631 6592, 533 00619
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside