Riigikogu põhiseaduskomisjon arutab täna avalikul istungil koos pedagoogide ja õppekava ekspertidega eelnõu, mis lubab alates 2029. aastast Euroopa Parlamendi valimistel hääletada vähemalt 16- ja kandideerida vähemalt 18-aastastel inimestel, istungit saab jälgida otseülekandes.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Hendrik Johannes Terrase sõnul peab komisjon sel teemal neljanda avaliku istungi, sest valimisea langetamine vajab laiemat avalikku arutelu. „Tänasel istungil ootame pedagoogidelt ja õppekava spetsialistidelt ülevaadet, kas või milliseid muudatusi tuleks õppekavades teha, kui anda noortele Euroopa Parlamendi valimistel varasemas eas valimis- ja kandideerimisõigus,“ ütles Terras, kelle sõnul peavad noored olema piisavalt hästi informeeritud, et valimistel osaleda.

Komisjoni avalikule istungile, mis algab kell 14 ruumis L333, on kutsutud Haridus- ja Teadusministeeriumi üldhariduspoliitika osakonna üldhariduse valdkonna nõunik Mare Oja, Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi esindaja, õpetaja Ulla Herkel, rahvusvahelise kodanikuhariduse uuringu Eesti raporti üks koostajatest Maarja Tinn, Tallinna Ülikooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajate õppekava juht, nooremlektor Hanna-Liis Kaarlõp ja õpetaja Kersti Kivirüüt.

Põhiseaduskomisjoni istungit saab jälgida otseülekandes Riigikogu veebilehel ning selle salvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Kui praegu saavad Euroopa Parlamendi valimistel hääletada vähemalt 18-aastased ja kandideerida vähemalt 21-aastased kodanikud, siis Euroopa Parlamendi valimise seaduse muutmise seaduse (valimis- ja kandideerimisea langetamine) eelnõu (414 SE) langetab valimisea 16 ja kandideerimisea 18 aastale. Kehtiva seaduse kohaselt on hääletamis- ja kandideerimisõigus Eesti kodanikel, aga ka Eesti kodakondsuseta Euroopa Liidu kodanikel, kelle püsiv elukoht on Eestis. Eelnõu kohaselt jõustub muudatus 2025. aasta alguses ja esmakordselt rakendatakse seda 2029. aastal toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel.

Riigikogu 45 liikme algatatud eelnõu läbis esimese lugemise mai lõpus ning seejärel on põhiseaduskomisjon muudatusi korduvalt koos ekspertidega arutanud. Aruteludes on osalenud Eesti Noorteühenduste Liidu, Eesti Õpilasesinduste Liidu, Eesti Üliõpilaskondade Liidu, Eesti Haridustöötajate Liidu, Justiitsministeeriumi, Riigikogu Kantselei, Riigi Valimisteenistuse, Tartu Ülikooli ja Õiguskantsleri Kantselei esindajad.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside