Põhiseaduskomisjon arutab avalikul istungil valimisea langetamist eurovalimistel
Riigikogu põhiseaduskomisjon arutab täna koos ekspertidega avalikul istungil eelnõu, mis lubab alates 2029. aastast Euroopa Parlamendi valimistel hääletada vähemalt 16- ja kandideerida vähemalt 18-aastastel inimestel, istungit saab jälgida otseülekandes.
Põhiseaduskomisjoni esimehe Hendrik Johannes Terrase sõnul peab komisjon oluliseks eelnõuga plaanitavad muudatused enne seadustamist koos ekspertide ja noorte endiga väga põhjalikult läbi arutada, et olla kindlad, et noored on valimistel osalemiseks piisavalt informeeritud ja valmis võtma oma otsuste eest vastutust.
„Tänasel avalikul istungil soovime kuulata arengupsühholoogide hinnangut selle kohta, kas valimis- ja kandideerimisea langetamisel on noored küpsed hääletama ja kandideerima. Samuti tahame saada ülevaate mõjudest, mis on valimis- ja kandideerimisea langetamisega kaasnenud nendes Euroopa riikides, kus selline otsus on juba tehtud,“ ütles Terras, kelle sõnul on Euroopa Parlamendi valimistel valimisea 16 aastale langetanud Austria, Belgia, Malta ja Saksamaa ning 17 aastale Kreeka. Ta lisas, et Eestis saavad vähemalt 16-aastased noored juba aastaid hääletada kohalike volikogude valimistel.
Põhiseaduskomisjoni avalikule istungile, mis algab kell 11.15 ruumis L332, on kutsutud Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi arengu- ja kognitiivpsühholoogia kaasprofessor Pirko Tõugu ning Riigikogu Kantselei õigus- ja analüüsiosakonna asejuhataja Siiri Sillajõe. Istungit saab jälgida otseülekandes Riigikogu veebilehel ning selle salvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
Kui praegu saavad Euroopa Parlamendi valimistel hääletada vähemalt 18-aastased ja kandideerida vähemalt 21-aastased kodanikud, siis Euroopa Parlamendi valimise seaduse muutmise seaduse (valimis- ja kandideerimisea langetamine) eelnõu (414 SE) langetab valimisea 16 ja kandideerimisea 18 aastale. Kehtiva seaduse kohaselt on hääletamis- ja kandideerimisõigus Eesti kodanikel, aga ka Eesti kodakondsuseta Euroopa Liidu kodanikel, kelle püsiv elukoht on Eestis. Eelnõu kohaselt jõustub muudatus 2025. aasta alguses ja esmakordselt rakendatakse seda 2029. aastal toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel.
Riigikogu 45 liikme algatatud eelnõu läbis esimese lugemise mai lõpus ning seejärel on põhiseaduskomisjon muudatusi korduvalt oma istungitel koos ekspertidega arutanud. Aruteludes on osalenud Eesti Noorteühenduste Liidu, Eesti Õpilasesinduste Liidu, Eesti Üliõpilaskondade Liidu, Eesti Haridustöötajate Liidu, Justiitsministeeriumi, Riigi Valimisteenistuse, Tartu Ülikooli ja Õiguskantsleri Kantselei esindajad. Komisjon plaanib ekspertide kuulamisega jätkata järgmisel nädalal.
Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]