Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas täna toetada ja saata täiskogu ette esimesele lugemisele eelnõu, mis kehtestab haldus- ja tsiviilkohtumenetluse ning kohtukorralduse erisused ajaks, kui riigis on välja kuulutatud erakorraline või sõjaseisukord ja õigusemõistmine võib olla raskendatud.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Eduard Odinetsi sõnul on lõppev aasta näidanud, kui oluline on olla erinevateks kriisideks valmistunud. „Seetõttu peame läbi mõtlema ja tegema vajalikud muudatused ka kohtumenetluses ja -korralduses, et õigusemõistmine oleks tagatud ka juhul, kui Eestis peaks tekkima vajadus kehtestada erakorraline või sõjaseisukord. Kohtutel peab olema võimalus menetluskorda vajadusel lihtsustada ja oma tööd paindlikumalt korraldada. Samal ajal peab olema tagatud inimeste põhiõigus õiguskaitsele ja ausale kohtupidamisele,“ ütles ta.

Põhiseaduskomisjoni kuuluva Paul Puustusmaa sõnul on riigi ülesanne tagada erakorralise või sõjaseisukorra ajal menetluste võimalikult kiire ja tõhus läbiviimine. Samas tuleks selleks tema hinnangul moodustada riigikaitsega seotud kohtuasju arutav ja põhiseaduses lubatud erikohus – Riigikaitsekohus.

Valitsuse algatatud eelnõu kohaselt võivad kohtud erakorralise või sõjaseisukorra ajal tsiviil- ja halduskohtumenetluses kohtuasju menetleda lihtsustatud korras. Kui asja menetlemine ei ole võimalik või see on erakorralise või sõjaseisukorraga kaasnevate erandlike asjaolude tõttu oluliselt raskendatud‎, antakse kohtutele volitus menetlus peatada. Muu hulgas lubab eelnõu erakorralise või sõjaseisukorra ajal kohtuistungeid pidada ka töövälisel ajal, samuti kaotatakse kohustus kaasata õigusemõistmisse rahvakohtunikke.

Õigusemõistmise toimimiseks võib kohtu esimees anda kohtunikule kohtuasjade menetlemise järjekorra kohta juhiseid, muuta tööjaotusplaani ja kohtu kodukorda, et tõhustada erakorralise või sõjaseisukorra ajal kohtu juhtimist. Riigikohtu üldkogu saab eelnõuga pädevuse saata erakorralise või sõjaseisukorra ajal kohtunik tema nõusolekuta ajutiselt teenistusse teise sama astme või madalama astme kohtusse. Juhul, kui Riigikohtu üldkogu ei ole otsustusvõimeline, saadab kohtuniku ajutiselt teise kohtusse Riigikohtu esimees.

Põhiseaduskomisjon soovib saata valitsuse algatatud kohtute seaduse ja kohtumenetluse seadustike muutmise seaduse (erakorralise ja sõjaseisukorra aegne kohtupidamine) eelnõu (753 SE) täiskogu ette 11. jaanuaril ning teeb ettepaneku eelnõu esimene lugemine lõpetada.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside