Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjoni enamus ei näinud õiguslikku vastuolu Riigikogu liikmete kuulumises ka kohalike omavalitsuste volikogudesse.

Põhiseaduskomisjon otsustas oma tänasel istungil mitte teotada õiguskantsler Allar Jõksi ettepanekut jätta muumata kehtiv regulatsioon, millega sellest sügisest alates keelustatakse Riigikogu liikmete üheaegne kuulumine kohalike omavalitsuste volikogudesse ja Riigikogusse.

Komisjoni enamus ei näinud õiguslikku vastuolu kahte valitavasse kogusse kuulumises. Õiguskantsleri ettepanekut toetasid vaid Isamaliidu ja sotsiaaldemokraatide esindaja.

”Põhiseaduskomisjoni hinnangul ei ole õiguskantsleri ettepanek juriidiliselt põhjendatud,” ütles komisjoni esimees Urmas Reinsalu.

Õiguskantsler osutas Riigikogu juhatusele adresseeritud kirjas, et Riigikogu menetluses olev kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu kaotab sisuliselt uuesti Riigikogu poolt 2002. aastal vastu võetud ja käesoleva aasta 17. oktoobril jõustava sätte, mis keelab Riigikogu liikmetel kuuluda samaaegselt kohalike omavalitsuste volikogudesse. Õiguskantsleri hinnangul rikuks üheaegne kuulumine nii Riigikogusse kui ka kohalike omavalitsuste volikogudesse võimude lahususe põhimõtet ja on vastuolus põhiseadusega.

Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu on tänaseks läbinud teise lugemise. Enne kolmandale lugemisel saatmist tuleb vastavas osas välja töötada ka Riigikogu töökorra seaduse muudatused.

Tagasiside