Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas tänasel istungil algatada Eesti lipu seadust muutva eelnõu, milles märgitakse ära Pika Hermanni torni lipu heiskamisel mängitava signatuuri autorid.

Eelnõu sätestab, et Eesti lipu Pika Hermanni torni heiskamisel mängitav Eesti Vabariigi hümn on „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“, mille sõnad on kirjutanud Johann Voldemar Jannsen ja viisi Friedrich Pacius.

Kehtivas seaduses on kirjas, et Eesti lipu heiskamisel Pika Hermanni torni kasutatakse muusikalise signatuurina Eesti Vabariigi hümni algusfraase. Lipu langetamisel kasutatakse Gustav Ernesaksa Lydia Koidula sõnadele loodud laulu „Mu isamaa on minu arm“ fragmendi baasil loodud signatuuri.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Marko Pomerantsi sõnul peaks nüüd hümniteema autorite nimetamisega seaduses olema piisavalt käsitletud. „Hümni väärika esitamisega on Eesti rahvas seni hakkama saanud ja saab ka edaspidi,“ ütles Pomerants.

Komisjoni asendusliikme Laine Randjärve hinnangul on väljapakutud täiendus igati mõistlik ja sobiv lahendus. „See kinnitab muuhulgas nimeliselt, et Eesti Vabariigi hümniks on just Paciuse viisi ja Jannseni sõnadega teos „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm”, mida oleme oma hümniks pidanud juba eelmise sajandi algusaastatest,“ ütles Randjärv.

Komisjoni liikme Jaak Madisoni sõnul on eelnõu näide halvast seadusloomest. „Eelnõu keskendub ainult hümni ühele kasutusvaldkonnale, lipu heiskamisele Pika Hermanni torni, aga hümni kasutatakse ka mujal, sealhulgas paljudel riiklikel tseremooniatel,“ lisas Madison.

Põhiseaduskomisjonis ei leidnud toetust Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud Eesti Vabariigi hümni seaduse eelnõu (577 SE), mis näeb muuhulgas ette üksikasjaliku hümni kasutamise ja esitamise korra. Komisjon tegi Riigikogu täiskogule ettepaneku EKRE eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata.

Eesti Vabariigi põhiseadus kehtestab riigi sümbolitena riigivärvid, -lipu ja -vapi. Riigilipu ja -vapiga seonduv on reguleeritud eriseadustega. Hümni ega muid rahvuse sümboleid peale riigilipu ja -vapi ei ole põhiseaduses välja toodud. Eesti hümn „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“ on praegu reguleeritud ühiskondliku kokkuleppe ehk tavaõigusega. Eesti hümni on kehtivas õiguses seaduse tasandil nimetatud Eesti lipu seaduses ja karistusseadustikus.  

Riigikogu pressiteenistus
Triinu Põdramägi, 631 6592
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside