Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu ja Eesti Lipu Selts korraldasid täna Toompea lossi aias Pika Hermanni jalamil riigi- ja rahvuslipu piduliku austamise.  

Riigikogu liige, Eesti Lipu Seltsi esimees Trivimi Velliste avas piduliku tseremoonia ajaloolise meenutusega sinimustvalge lipu heiskamisest. 

12. detsembril möödub 90 aastat sinimustvalge lipu püsivast heiskamisest Pika Hermanni torni. Eesti lipp heisati 1918. aasta jõulukuu 12. päeval kell kolm pärastlõunal – kriitilisel silmapilgul, mil Briti kuninglik kergeristlejate eskaader oli just jõudnud Tallinna lahte ja toonud pöörde Vabadussõjas võitleva rahvaväe meeleollu.  

Velliste pöördus kohalolijate poole: „Ka praegu on kell umbes kolm ja ka täna – 90 aastat hiljem – on juba hämar ning peagi on lipu langetamise aeg. Aga kui me roniksime hetkeks torni ja vaataksime juhuslikult mere poole – näeksime me taas mõjuvat vaatepilti – Briti sõjalaeva. Tuleva aasta 4. juunil pühitseme Eesti Lipu 125. sünnipäeva. Tundkem rõõmu, et saame seda teha vaba rahvana – ka siin, selle torni jalamil, mis sümboliseerib Eesti riiki.“ 

Riigikogu aseesimees Kristiina Ojuland rõhutas sinimustvalge lipu tähtsust Eesti rahvale: „Meie lipp on meie vabaduse sümboliks, mis kaunistab meie kodusid. Me oleme olnud õnnelikud ja tundnud suurt rõõmu kui rahvusvahelisel areenil on heisatud Eesti lipp meie olümpiasangarite auks, meie liitumisel Euroopa Liidu ja NATOga. Oleme olnud uhked meie rahvustrikoloori üle. Loodan, et üha rohkem ja rohkem jääb vähemaks ükskõiksust ning et riiklikel tähtpäevadel kaunistavad sinimustvalged lipud kõiki Eestimaa kodusid. Armastagem oma riiki ja suhtugem lugupidamisega tema sümbolitesse. Tähistagem vääriliselt ka tuleva aasta juunis Eesti lipu 125. aastapäeva.” 

Sinimustvalge lipu auks mängis kaitseväe orkester, laulsid Eesti Kooriühingu koorid. Pidulikul tseremoonial oli üles rivistatud kaitseliidu, noorkotkaste ja kodutütarde auvahtkond. 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside