Riigikogu aseesimees Keit Pentus kutsus Noorteparlamendi ees esinedes üles igat eestikeelset kooli otsima endale sõpruskooli eesti venekeelsete koolide seast.
Pentus avas täna Riigikogu istungisaalis Noorteühenduse ELO noorteparlamendi istungi, mille tänavune teema on „Noorte täisväärtuslikuks kodanikuks kasvamine“. Ta rõhutas oma tervituses arutusel oleva teema tähtsust. „Sageli antakse sellele küsimusele formaalne vastus: täisväärtuslik kodanik võtab osa ühiskonnaelust, on oma riigile lojaalne ja osaleb valimistel. See on üks lähenemisviis. Mina kutsun üles teid mõtlema laiemalt,“ toonitas Pentus. Täisväärtuslik kodanik tajub ja tunnetab, et osaleb meie riigi kujundamisel. Kas ja kui aktiivselt selles kujundamise protsessis kaasa lüüa – see on igaühe isiklik otsus. Riigikogu aseesimees märkis, et noorte tegevus on viimasel ajal olnud just kodanikuaktiivsuse mõttes muljetavaldav – läbi on viidud varivalimiste projekt, järjest rohkem levivad õpilasfirmade asutamised, noorte mittetulundusühingute aktiivne tegutsemine, töövarju projekt, noorteparlament. „See kõik näitab, et teie valik on olnud aktiivne osalemine, mitte toanurgas virisemine ja et olete õigel teel,“ hindas Pentus noorteorganisatsiooni senist tegevust.
Pentus tõi noorteparlamendi ees välja teema, mis tal südamel. „Te räägite täna kodanikest, inimestest, kes on oma seotust Eestiga väljendanud kodakondsuse läbi. Nende hulgas on nii selliseid inimesi, kelle emakeeleks on eesti keel, kui selliseid, kelle emakeel on vene, ukraina, aserbaidžaani või mõni muu keel. Kui me räägime sellest, et täisväärtuslikuks kodanikuks olemise omadusteks on muuhulgas märkamine, hoolimine ja austus teiste vastu, siis puudutab see võrdselt kõiki, sõltumata emakeelest. Teie siin olete enamuses eesti emakeelega noored. Selleks, et mõne teise emakeelega noored ennast sama täisväärtuslike ja vajalikena tunneksid, on aga võimalik väga palju ära teha just teil,“ pani Pentus noorteparlamendile südamele.
Ta soovitas tänase noorteparlamendi töö lõpetamise järel ja oma kooli naasmisel panna koolikaaslastega kokku algatusrühm. „Leidke oma koolile mõni sõpruskool. Mitte Soomest või Suurbritanniast või Leedust, vaid siitsamast Eestist. Mõni selline kool, kus õppivate õpilaste emakeel ei ole eesti keel. Sõlmige selle kooli ja nende õpilastega sidemed ja uskuge mind – sellest võidate mitte ainult teie, vaid kokkuvõttes terve riik,“ rõhutas Riigikogu aseesimees Keit Pentus.
Noorteparlamendis tegi põhiettekande ELO Saue klubi liige Mihkel Ross. Kaasettekandega esines ELO Saue klubi liige Heleri Parts. Sõnavõttudega esinesid teiste hulgas MTÜ Headest juhatuse liige Epp Adler ning Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed kodanikuhariduse üksuse juht Külli Vollmer. Istungil osalevad kokku üle 100 noore Võrumaalt, Valgamaalt, Ida-Virumaalt, Põlvamaalt, Viljandimaalt, Tartumaalt ja Harjumaalt. ELO-sse kuuluvad koolinoored üle vabariigi. ELO missioon on pakkuda noortele formaalhariduse kõrval täiendavat võimalust enesearendamiseks. Mitmekülgse programmi kaudu pakutakse harivat, arendavat ja huvitavat tegevust, mis toimub aastaringselt nii kohtadel kui ka üleriigiliste üritustena.
Enam kui kahekümne aasta jooksul tegutsenud Noorteühenduse ELO noorteparlamendi korraldamine on pikaajaline traditsioon, milles osalevad ka teiste üleriigiliste noorteühenduste esindajad.
Riigikogu pressitalitus