Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas oma tänasel istungil saata täiskokku esimesele lugemisele valitsuse algatatud  riikliku pensionikindlustuse seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (652 SE). Eelnõu on Riigikogu täiskogus 17. veebruaril. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada.

Eelnõu võrdsustab meeste ja naiste pensioniea ja kergitab selle alates 2026. aastast 65 aastani, tõstes seda alates 2017. aastast 3 kuu võrra igal aastal.

Eelnõu lähtub EL Nõukogu Barcelona tippkohtumisel 2002. aastal seatud eesmärgist tõsta elanikkonna tööjõuturult väljumise keskmist vanust 5 aasta võrra, s.o. 2001.aasta 59,9 aasta tasemelt 65 aastani.
Komisjoni istungil viibinud sotsiaalminister Hanno Pevkuri kinnitusel on pensioniea tõstmise kuni 65 eluaastani seadnud eesmärgiks enamik Euroopa Liidu riike, mõnes riigis on ülempiiriks ka 67 aastat.
 
Algataja hinnangul on seaduse eesmärgiks kindlustada pensionisüsteemi adekvaatsust ja jätkusuutlikkust. Pensioniea tõstmine kahe aasta võrra võimaldab peale 2026. aastat 5–10% suuremat keskmise vanaduspensioni maksmist ja tähendab peale 2026. aastat 15 000–20 000 täiendavat töötavat inimest, mis aitab osaliselt leevendada tööealise elanikkonna vähenemisest tekkivat tööjõupuudust.
Eestis on meeste pensioniiga on praegu 63 aastat,  naistel tõuseb see 63-ni aastani 2016. aastal.
 
Tänasel sotsiaalkomisjoni osales ka on Tallinna Ülikooli Sotsiaaltöö Instituudi direktor, sotsiaalpoliitika professor Lauri Leppik, kes andis ülevaate pensionieaga seotud trendidest.
Riigikogu pressitalitus
 
 
Tagasiside