Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Taavi Rõivas vastas kolmapäeval Riigikogu infotunnis Kaia Iva ja Sven Sesteri küsimustele riigieelarve ja riigireservi olukorra kohta.

Sester küsis riigieelarve kulude vähendamise võimalikkuse kohta olukorras, kus riigireservid vähenevad prognoositavalt 569 miljonit 2017. aastaks.

Rõivas selgitas, et valitsuse langetatud otsuste pinnalt on järgmisel aastal eelarve struktuurses ülejäägis. „Valitsus on juba otsustanud mitmeks aastaks ette positsioone parandavaid samme, mis kokkuvõttes tähendab seda, et kindlasti valitsussektori eelarve tasakaal, nii ka keskvalitsuse eelarve tasakaal märgatavalt paraneb,“ ütles Rõivas.

Ta avaldas lootust, et mitmete eelarvepositsiooni parandavate sammude seadustamisel avaneb suvel tehtavas majandusprognoosis märksa parem pilt. „Me töötame selle nimel, et me ei peaks reserve sedavõrd palju kasutama, nagu prognoos seda ette nägi. Me parandame tasakaalu võrreldes prognoosiga,“ sõnas Rõivas.

„Praeguse teadmise põhjal on meil võimalik jõuda lähiaastatel nominaalsesse tasakaalu ja see tähendab seda, et reservid ei peaks vähenema. Samas tuleb alati arvestada seda, et on ka teine pool – võlakoormuse pool. Näiteks järgmisel aastal meil küll reservid pisut vähenevad praeguste plaanide järgi, aga samal ajal väheneb ka võlakoormus ja seetõttu see netopositsiooni seis ei ole sugugi ainult ühe poolega võrreldav,“ ütles Rõivas.

Peaminister selgitas, et puudujääki saab katta reservide arvelt või suurendada võlakoormust. Rõivase hinnangul on kõige jätkusuutlikum plaan viia eelarve tasakaalu, et ei peaks ei reserve vähendama ega võlakoormust suurendama.

Rõivas tõi positsioone parandavate meetmete näitena parlamendi menetluses oleva maksupettuseid vähendava ja käibemaksu laekumist suurendava eelnõu. „Positsiooni parandavad meetmed on ka alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõus. Ka see on pikaajalise mõjuga ja toob riigieelarvesse raha juurde,“ ütles Rõivas. Ta lisas, et positsiooni parandavate meetmete tabel on valitsuse kodulehel kättesaadav.

Peaminister Taavi Rõivas vastas ka Mailis Repsi küsimusele rongiliikluse kohta.

Sotsiaalminister Helmen Kütt vastas Riigikogu infotunnis Ester Tuiksoo küsimusele palgalõhe kohta ning Marika Tuus-Lauli küsimusele puuetega inimeste kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu pressiteenistus
 

Tagasiside