Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Karel Rüütli küsimusele riigi varaliste kohustuste kohta seoses VEB-Fondiga.

Peaminister selgitas, et VEB-Fondi nõuded on väga vanad nõuded. Teatavasti 1992. aastal kuulutati moratoorium kolmele Eesti pangale – UBB-le, Põhja-Eesti Aktsiapangale ja Tartu Kommertspangale. Nendest Tartu Kommertspank läks pankrotti, aga UBB ja Põhja-Eesti Aktsiapank otsustati saneerida. Ansip põhjendas, et saneerimise kasuks otsustati eelkõige sellepärast, et nende kahe panga puhul olid makseraskused tingitud kahe panga vahendite külmutamisest Venemaa Föderatsiooni poolt 1992. aasta alguses Vnešekonom Pangas. Otsustati, et nendest kahest pangast UBB-st ja Põhja-Eesti Aktsiapangast eemaldada nõuded Vnešekonom Panga vastu ja koondada need nõuded kokku. Selleks moodustati VEB-Fond. Põhja-Eesti Aktsiapank ja UBB said saneerituna edasi tegutseda. Ansip rõhutas: ”Eesti kohtud on korduvalt leidnud, et Eesti riigil puudub varaline vastutus nende nõuete rahuldamise osas. Nõuded peaks rahuldama Vnešekonom Pank, mis ei ole neid nõudeid rahuldanud.”

„Vabariigi Valitsus, Eesti Pank ega ka see – kellel lasus see põhiline vastutus – VEB-Fondil, pole õnnestunud Venemaa Föderatsiooni ja Vnešekonom Panga või tema järglastega saavutada sellist kokkulepet, mis oleks viinud nende nõuete rahuldamiseni ja sellest on mul muidugi väga kahju,” ütles Ansip.

Peaminister vastas veel Maret Merisaare küsimusele Euroopa Liidu reformileppe, Inara Luigase küsimusele aktsiiside ja hindade tõusu ning Jaak Aabi küsimusele toimetuleku kohta. 

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi vastas Toomas Vareki küsimusele jäätmehoolduse, Mai Treiali küsimusele Elistvere Loomapargi ja Aleksei Lotmani küsimusele biosfäärikaitseala kohta.

Infotunni stenogramm on aadressil: https://www.riigikogu.ee/?op=steno

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside