Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Lembit Kaljuvee esitatud küsimusele elektrihinna kohta. 

Kaljuvee leidis, et kindlasti peaks peaminister sekkuma, kui monopoolne energiafirma ajab majandusministeeriumi toel järjekindlalt kodu- ja suurtarbija vaenulikku elektrihinnapoliitikat, mille tõestuseks on Eesti Energia järjekordne võrgutasude 13% tõstmise taotlus. Miks peab juba täna Eesti kodutarbija maksma ühe kilovattunni elektrienergia eest 10,4 senti kui Põhjamaades on see 10 senti?
 
Ansip selgitas, et ei Riigikogu ega ka valitsus pea tegelema hindade kehtestamisega – ei leiva, saia ega ka elektri hinna kehtestamisega. „Seal, kus turg on monopoolse ettevõtte käes, peaks hinna kehtestama konkurentsiamet. Olen veendunud selles, et ka kõnealust Eesti Energia taotlust konkurentsiamet väga põhjalikult menetleb ja langetab sellise otsuse, mis on tarbijatele vastuvõetav ning üksiti tagab ka energia tootmise tulevikus,“ märkis peaminister.
 
Ansipi hinnangul on proportsioonid elektrienergia tootmise hinna ja võrgutasude vahel olnud tavaliselt 50:50. Eesti puhul on selline enam-vähem võrdne jaotus olnud juba pikka aega. Ansip ütles veelkord, et ta usaldab konkurentsiametit täielikult ja ta ei tahaks nende tegevusse sekkuda. „Ma ei tahaks olla peaminister, kes lööb rusika lauda ja konkurentsiamet kohe teeb sellise rehkenduse nagu peaminister soovib,“ selgitas Ansip.
 
Peaminister vastas veel Jevgeni Ossinovski esitatud küsimusele Kiviõli sotsiaalse olukorra ja Lembit Kaljuvee esitatud küsimusele riigihangete seaduse kohta.
 
Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Kajar Lemberi esitatud küsimusele regionaalarengu ja Jaan Õunapuu esitatud küsimusele kohalike omavalitsuste riigihangete kohta.
 
Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Inara Luigase esitatud küsimusele euro mõjust hinnatõusule ja Eiki Nestori esitatud küsimusele pensionäride tulumaksu kinnipidamisega seotud probleemide lahendamise kohta.
 
Istungi stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside