Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti peaminister Taavi Rõivas lubas Riigikogu infotunnis Valeri Korbi küsimusele vastates, et ta seisab Euroopa Ülemkogus kliimaläbirääkimistel Eesti põlevkivisektori konkurentsivõime eest ning pingutab selle nimel, et Eesti põlevkivist saaks toota diisliõli.

Rõivas vastas Korbi küsimusele põlevkivi keskkonnatasude tõstmise kohta. Peaminister märkis, et tema hinnangul on see hirmutamine, kui ühe toodangu omahind kasvab 0,1% aastas ja seejuures väidetakse, et see 0,1% kaotab kümneid tuhandeid töökohti.

Peaministri sõnul maksab ühe põlevkivitonni keskkonnatasu ligi poolteist eurot ning selle kolme protsendi kaupa tõstmine ei ole tema hinnangul kuidagi ettevõtet halvav. Praegune valitsuse ettepanek põlevkivi keskkonnatasude tõstmiseks on Rõivase sõnul keskmiselt 3–6% aastas, mis jääb samasse suurusjärku üldise elukalliduse tõusuga.

„Samas ma väga nõustun sellega, et Eesti põlevkivitööstuse jaoks on suureks probleemiks see, kui nafta hind väga oluliselt langeb ja siin meil põlevkivitööstust aidata võimalik ei ole,“ lisas Rõivas.

„Aga meil on ka kohti, kus me saame põlevkivitööstust aidata. Veel täna ma sõidan Brüsselisse, et homme kliimaläbirääkimistel ülemkogus seista Eesti põlevkivisektori konkurentsivõime suurendamise eest, selleks et Eesti põlevkivist saaks toota diisliõli. Ja ma usun, et see kokkulepe on Euroopa Ülemkogus saavutatav. Igal juhul ma pingutan selle nimel,“ ütles Rõivas.

Eesti huvides on, et Euroopa Liidu tasemel ei peetaks põlevkivi toornaftast saastavamaks. Sel juhul ei oleks põlevkiviõlil põhineval diislil Euroopa siseturul potentsiaali, samas kui põlevkiviõlidiislist mootorikütuse tootmine on ressursitõhusam kui elektri tootmine.

Tagasiside