Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Laupäeval Narvas kohtunud Balti riikide ja Poola parlamentide Euroopa Liidu asjade komisjoni esimehed kinnitasid koostöövalmidust Baltimaade elektrivõrkude lahtiühendamisel Venemaast energiajulgeoleku tagamiseks.

„Baltikumi elektrivõrkude lahtiühendamist Venemaast on juba alustatud. Augustis esitati Euroopa Komisjonile rahastamistaotlus Eesti ja Läti vahel kolmanda elektriühenduse ehitamiseks, mis peaks valmima 2020. aastaks. Lisaks on vaja kolme elektriühendust Leedu ja Poola vahele,“ ütles EL-i asjade komisjoni esimees Kalle Palling.

Kohtumisel arutati regiooni ühtse gaasituru väljaarendamise vajadust. Positiivseks peeti veeldatud maagaasi terminali avamist Leedus Klaipedas tuleval esmaspäeval. Osapooled leidsid, et terminaliga väheneb sõltuvus regiooni gaasimonopolist Gazpromist ja paraneb energiaturvalisus kogu piirkonnas.

„Eesti gaasivarustamise tagamiseks on vaja ehitada esimese sammuna Eesti ja Soome vaheline gaasitoru Balticconnector ning seejärel regionaalne LNG-terminal ühele või teisele poole Soome lahte. On hea meel tõdeda, et Euroopa Ülemkogul liiguti samm edasi gaasiühenduse loomisele Eesti ja Soome vahel,“ ütles Palling.

Palling rõhutas, et Euroopa Ülemkogu selle nädala otsused annavad Eesti ettevõtetele kindlust investeeringute tegemiseks põlevkivisektoris.

Kohtumisel arutati ka Euroopa Liidu ja Venemaa vahelisi suhteid ning olukorda Ukrainas.

Kohtumisel osalesid veel Läti Seimi EL-i asjade komisjoni esimees Zanda Kalnina-Lukaševica, Leedu EL-i asjade komisjoni aseesimees Linas Balsys, Poola Senati EL-i asjade komisjoni esimees Edmund Wittbrodt ja Poola Seimi EL-i asjade komisjoni aseesimees Andrzej Galazewski.

Fotod kohtumiselt

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside