Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) kolmapäevasel istungil Strasbourgis tekitas vaidlusi raport Gruusia demokraatlike institutsioonide toimimise kohta. Eesti delegatsiooni liige Liisa Pakosta pidas oma kõnes raporti seisukohti liiga vaoshoituks.

“Gruusia on demokraatia arengus õigel teel, aga kõige põletavam probleem on hetkel Gruusia territoriaalne terviklikkus. Hiljutised presidendivalimised Abhaasias oli farss ja seda peaks selgesõnaliselt taunima nii rahvusvaheline üldsus kui antud raport,“ ütles Pakosta.

Pakosta hinnangul on Venemaa agressioon territoriaalse terviklikkuse vastu Gruusias ja Ukrainas väga sarnane.

„Euroopa ei tohi unustada sõda Gruusias. On kahetsusväärne, et Euroopa kontinendil on üle kuue aasta nii-öelda halle alasid nagu Abhaasia ja Lõuna-Osseetia. Sinna puudub ligipääs nii rahvusvahelistel organisatsioonidel kui inimõiguse ekspertidel,“ ütles Pakosta.

Pakosta sõnul on vaja toetada mitmeparteilist vaba demokraatiat Gruusias. „Opositsiooni mahasurumine eelvangistuste ja poliitiliselt kallutatud süüdimõistmistega seavad Gruusia demokraatia ohtu, ehkki riigis on ka palju väga positiivseid arenguid,“ ütles Pakosta. Pakosta kutsus oma Euroopa kolleege hoidma Gruusiale uks lahti nii Euroopa Liidus kui NATO-ga liitumisel.

ENPA raport tunnustab Gruusia võime ulatuslike reformide elluviimisel, et tugevdada demokraatlikke institutsioone ja tagada iseseisev õigussüsteem (link raportile).

Kolmapäeva õhtul on ENPA päevakorras debatt Ukraina olukorrast, mida juhib Eesti delegatsiooni liige Mailis Reps.

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside