Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Komisjoni tänane arutelu oli ajendatud mesindusorganisatsioonide juulikuisest ühispöördumisest. Istungile olid kutsutud mesindusorganisatsioonide, põllumajandustootjate, põllutöömasinate müüjate, Maaülikooli, Maaeluministeeriumi, Põllumajandusameti ja Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad.

Aleksander Kilk Eesti Mesinike Liidust andis ülevaate sel suvel olnud mesilaste hukkumise juhtumitest. Registreeritud kuuest juhtumist kolme puhul leidis kinnitust, et põhjuseks oli taimekaitsevahendite väärkasutamine. Ta märkis, et ka hukkumise muud põhjused tuleks välja selgitada, kuid praegu pole Veterinaar- ja Toiduametis piisavat pädevust mesilaste haiguste valdkonnas. 

Mesinduse ja taimekaitsevahendite kasutamise teemat on varem arutatud Riigikogu keskkonnakomisjonis ning koos ajaomaste huvigruppidega Maaeluministeeriumis. Sigmar Suu ministeeriumist andis ülevaate kokkulepetest ja kompromissidest, mis on osapoolte vahel saavutatud. Põllumajandusamet on valmis kontrollimist intensiivistama, kuid selleks vajab ameti raha juurde.

Üheks järelevalve tõhustamise võimaluseks võiks olla täppisviljeluse tarkvara kasutamine. Ahto Vili Torma POÜst tutvustas SMS tarkvara rakendusi oma ettevõttes ning millist kasu annab see põllumehele ja riigile. Karel Kuningas Tehnoloogia Rakenduskeskusest andis ülevaate digitaalsete lahenduste võimalustest põllumajanduses. Ta märkis, et erinevatel astmetel on valmidus suurandmete saamiseks ja jagamiseks olemas, kuid puudu on ühtne andmestandard ja kord, kuidas olemasolevaid andmeid omavahel siduda. Maaeluministeeriumi esindaja märkis, et maaelu arengukavas on põllumajanduse suurandmete pikaajaline programm kirjeldatud ning ministeerium on alustanud ettevalmistusi selle käivitamiseks.

Komisjoni esimees Aivar Kokk märkis arutelu kokku võttes, et põllumajanduse digitaliseerimine aitaks kaasa väärtegude kiirele avastamisele ning et seda teemat arutab komisjon ka edaspidi.

 

Lisainfo: Aivar Kokk (tel 631 6500, e-post [email protected])

Tagasiside