Riigikogu aseesimees Kristiina Ojuland kohtus Vene riigiduuma saadikutega. Hoolimata sellest, et tegu on Eesti siseasjaga pakkus Eesti eelneva aasta jooksul Venemaale korduvalt koostööd olukorra lahendamiseks, kuid kahjuks Venemaa keeldus. „Praeguses olukorras on mõlemale poolele kasulik hoiduda Eesti-Vene vastastikustest süüdistustest. Vaja on taastada normaalne pooltevaheline dialoog, et vältida pingete edasine eskaleerimine,” rõhutas Riigikogu aseesimees. Eesti on alati olnud valmis vastastikuseks dialoogiks, ütles Ojuland. „Kummastav on aga Riigiduuma delegatsiooni koosseisu kuuluva veteranide küsimuste komisjoni esimehe Nikolai Kovaljovi otsene sekkumine Eesti riigi siseasjadesse.”

 

„Laamendamisel ja marodöörlusel ei ole mingit õigustust kujunenud olukorras,” rõhutas Ojuland. Ojuland lisas, et pronkssõduri teisaldamine toimub vastavalt sõjahaudade kaitse seadusele  järgides rahvusvahelisi norme ja  tavasid.

Kovaljov oli sunnitud möönma, et vene ajakirjanduses on antud tendentslikku informatsiooni. Kõneldakse monumendi kõrvaldamisest, tegelikult on aga tegemist monumendi teisaldamisega.

Kohtumisel tõdeti, et Riigikogu ja Riigiduuma suhted on olnud madalseisus. Avaldati soovi neid suhteid parandada. Samas tõdeti, et ajalookäsitluses on eriarvamused. Ojulandi arvates aitaks Eesti okupeerimise tunnustamine Venemaa poolt astuda edasi jõudne samm kahe riigi suhete parandamises.

Ojuland avaldas protesti väljakannatamatu olukorra pärast Moskvas Eesti saatkonna juures, kus olukorda saatkonna ümber ei kontrolli mitte Vene korrakaitsejõud, vaid Venemaa noorteorganisatsioonid, kes ründavad saatkonda erineval moel.

Kohtumisel osalesid ja diskussioonist võtsid osa veel Igor Gräžin, Eiki Nestor, Mart Nutt, Karel Rüütli, Marek Strandberg ja Vladimir Velman.

Vene poolel osalesid kohtumisel lisaks veel Svetlana Smirnova, Aleksander Orgolainen, Aleksei Sigutkin ja Leonid Slutski.

 

 

 

 

Tagasiside