Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel Euroopa Liidu asjade komisjoni istungil arutati Ukaraina ja ELi suhete väljavaateid.

Istungil osalenud välisminister Kristiina Ojulandi kinnitusel kavatseb Eesti jätkata koostööd Ukraina avaliku sektoriga eeskätt ametnike koolitamise kaudu. Samas on ministri sõnul oluline nii mittetulundusühingute koostöö arendamine kui ka kontaktide tugevdamine kohalike omavalitsuste tasandil.

ELAKi liikmed toetasid välisministri esitatud eesmärkide kava, mille kohaselt tunnistataks Ukrainat kui toimiva turumajandusega riiki ning toetataks Ukraina liitumisprotsessi Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO). WTOga ühinemise järel tõstatub päevakorda Ukraina ja ELi vahelise vabakaubanduslepingu sõlmimine. Samas nenditi, et mõlema küsimuse puhul jääb oluliseks Ukraina enda tehtud töö ning edasine tegevus.

Komisjon oli ka seisukohal, et Euroopa Liit võiks alustada Ukrainaga arutelu viisarežiimi lihtsustamise üle. Ühtlasi nenditi, et arutamist vajab ka Ukraina võimaliku EL liikmekssaamise küsimus.

Riigikogu Euroopa Liidu Asjade komisjoni esimees Rein Lang märkis, et Eesti vajab Ukrainast piisava ja ajakohase informatsiooni saamiseks lisakanaleid. "Ukrainat ootab lähiajal kiire majanduskasv. Eesti ettevõtjatel on võimalik oma ärisidemeid Ukrainaga mitmekordistada. See on kasulik nii ettevõtjatele, kui Eesti riigile ja riik peab meie ettevõtjaid siin toetama. Arvestada tuleb Eesti saatkonna üha kasvava koormusega ning vajadusega paremini esindada Eesti majandushuve Ukraina-suuruses riigis," rõhutas Lang. Ta lisas, et Ukraina esindus vajaks veel vähemalt ühte täiendavat diplomaati, kes tegeleks ainult majandusküsimuste ja Eesti ettevõtjate kontaktide vahendamisega.

Lisainformatsioon: komisjoni nõunik Olev Aarma, 631 6465

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside