Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Kristiina Ojuland avas Riigikogu istungisaalis Noorteühenduse ELO noorteparlamendi istungi, mille tänavune teema on noorteorganisatsioonide roll noore inimese kujunemisel.  

Ojuland avaldas oma tervituses heameelt, et ELO on üks neid noorteorganisatsioone Eestis tänu kellele väheneb kiiresti noorte arv, kes arvavad, et nad saavad istuda käed rinnal risti ja nõuda riigilt: muutke meid aktiivseks. „Kõik algab noorest inimesest endast pihta – tema mõttemaailmast ja soovist ise midagi ära teha. Riik, see ei ole ju mitte midagi muud, kui meie ise,“ rõhutas Riigikogu aseesimees. 

Ojuland märkis, et noorteorganisatsioonid on saanud päris tugevat rahalist toetust riigi käest. Samas võiks parem olla meediakajastus. Negatiivsed uudised on meie ühiskonnas liiga suure kaaluga. „Noorte aktiivsusest meil puudu ei ole, pigem on puudus positiivsest kajastusest, teavitustööst. Noorteühendused ja nende töö ei ole täna piisavalt pildis. Puudu on ka ühiskonna autoriteetide toetusest noorteühendustele,“ nentis Ojuland. Tema sõnul on oluline noorte kaasatus kõikidesse protsessidesse. Noorte endi jaoks on nende kaasamine sama oluline kui riigile. Ojuland tõi näiteks töövarju projektid, mis on kasulik noorte arendamiseks. Samal ajal kasvatab riik endale järelkasvu. Samuti on positiivne ERASMUSE projekti õnnestumine, kus noored osalevad aktiivselt välismaal õppimise programmis.  

Ojuland iseloomustas Eesti riigi käekäiku viimaste aastakümnete jooksul. Ta rõhutas, et Eestil on läinud uskumatult hästi. Me võitlesime kätte vabaduse. Oleme NATO-s ja Euroopa Liidus. Meie heaolu on tunduvalt parem kui ühelgi teisel riigil, kes vabanesid Nõukogu Liidu kommunistide küüsist. Oleme küll väike riik, aga kuldmedaleid oleme olümpiamängudel võitnud rohkem kui meist tunduvalt suuremad riigid. Ojulandi sõnul on meil veel üks suur eelis. Võrreldes vanade Euroopa riikidega on Eestis noorte osakaal riigi struktuurides, riigi juhtkonnas võrreldamatult suurem. „Vaadates kasvõi meie parlamendi tänast koosseisu ja sinna valitud noori inimesi, võin kinnitada, et nii mitmeski vanas Euroopa riigis poleks selline asi võimalik. Ja kust need 20 aastased inimesed on tulnud? Ikka noorteorganisatsioonidest!“ tunnustas Ojuland.

Ojuland tõi välja tänaste noorte valikuvõimaluse: kas ainult hängida ja tšillida kaubanduskeskustes ja küsida 10 aasta pärast iseendalt, miks minust midagi saanud ei ole? Või siis lüüa kaasa ühiskonna kujundamisel, suruda läbi omaenda tõekspidamised ja ideed, kinnitades nii, et olen ühiskonna täisväärtuslik liige, ja et ka minust sõltub midagi. „Valik on teie enda teha. Ma usun, et läbi sellise noorteorganisatsiooni nagu ELO seda on, saab teie valik olema õige. Kõik on teie endi kätes. Teie oletegi Eesti. Tegutsege siis TÕE, ILU ja HEADUSE nimel,“ ütles Kristiina Ojuland ELO noorteparlamendi ees. 

Noorteparlamendis tegi põhiettekande ELO Aruküla Junior-Teami liige  Mareli Arusalu. Kaasettekannetega esinesid ELO Tõrva Junior-Teami liige Merlin Soomets ja Eesti Skautide Ühingu Kõrvemaa lipkonna liige Ingrid Liivak. Sõnavõtud olid Eesti Noorteühenduste Liidu välissuhete juhilt Jaan Urbilt, ELO vilistlaselt Urmas Vainolt ja haridus- ja teadusministeeriumi noorteosakonna juhatajalt Anne Kivimäelt.  

Tänasel noorteparlamendi istungil tehti ka ettepanekud ELO tegevuse paremaks korraldamiseks. Kahekümne aasta jooksul tegutsenud Noorteühendus ELO pakub noortele hariduse omandamise kõrval täiendavat võimalust enesearendamiseks. Noorteparlamendi korraldamine on pikaajaline traditsioon, milles osalevad ka teiste üleriigiliste noorteühenduste esindajad. 

Riigikogu pressitalitus

 
Tagasiside