Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) poliitikakomitee aseesimehe Kristiina Ojulandi eestvedamisel algatati ENPAs eile resolutsioon, mille sisuks on kahetsusväärsete juhtumite hukkamõistmine, kus Euroopa Nõukogu liikmesriik kuulutab suveräänsete naaberriikide kodanikud enda kodanikeks ja jagab neile oma passid külmutatud konfliktide piirkondades.

„Passide jaotamine ühe Euroopa Nõukogu liikme poolt külmutatud konfliktipiirkondades on saanud massiliseks probleemiks näiteks sellistes piirkondades nagu Gruusia ja Moldova. Nende riikidega see nimekiri ei piirdu. ENPA poliitikakomiteesse on toodud ühe Euroopa Nõukogu liikme välisministeeriumi poolt väljastatud passe, kus on kirjas kõik inimese andmed ja tema allkiri, puudub ainult pilt. Kindlasti ei aita selline tegevus kaasa rahuprotsessile nendes piirkondades ja ei ole kooskõlas rahvusvahelise õigusega. Sellist käitumist on raske nimetada millekski muuks kui hiilivaks koloniseerimiseks,” sõnas Ojuland.
 
Ojulandi poolsele algatusele kirjutasid alla 22 ENPA liiget, kellest 18 oli liberaalide fraktsiooni liiget, kaks Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liiget, kelle hulgas on ka ENPA Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel, üks sotsialistide fraktsiooni liige ning üks vasakpoolsete fraktsiooni esindaja.
 
„Loodan, et ENPA võtab selle resolutsiooni vastu ja mõistab sellise käitumise hukka, sest selline tendents on ohtlik ja kontrollimatu. Ka näiteks Eesti ei oma siiani täpset ülevaadet, kui palju on meil Vene Föderatsiooni kodanikke, kuna Vene pool lihtsalt keeldub neid andmeid väljastamast,” ütles Ojuland
 
Resolutsiooni menetlusse võtmiseks on ENPAs vaja 20 allkirja ning alla peavad olema kirjutanud vähemalt viie riigi parlamendi liikmed ENPA-st.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Lisainfo: Kristiina Ojuland 50 51 499
 
 
 
 
Tagasiside