Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Kristiina Ojuland avas täna Toompea lossi kunstisaalis Valgevene kunstnike rändnäituse „Kunst diktatuuri vastu“ ja avaldas oma veendumust, et kultuur on ühe rahva püsimajäämise oluline faktor ning valgevenekeelne kultuur ei kao.

 

„Valgevene riikluse ajalugu on kaugelt vanem kui Eesti oma. Ometi on ajaloo keerdkäigud pannud Valgevene rahva, kultuuri ja keele eksistentsi mitte väiksemasse kui mitte isegi suuremasse ohtu, kui Eesti rahva, kultuuri ja keele. Kultuur on ühe rahva püsimajäämisel eriti oluline faktor. Usun, et see, et me täna saame pärast pea kolmveerand sajandit kommunistliku hirmuvalitsust rääkida Valgevene kultuurist, on selliste inimeste nagu Bõkav, Adamovitš, Maratškin, Poznjak suur teene. Samuti me võime tõdeda, et võitlus Valgevene keelse kultuuri, Valgevene rahva eest ei ole veel lõppenud,“ ütles Ojuland näitust avades.

Ojulandi sõnul on see rändnäitus sõnumiks ka teistele parlamentidele, et meenutada Valgevene rahva olukorda ning koputada Euroopa ja kogu maailma südametunnistusele.

„Meie, Eesti poliitikud,  kavatseme tõsiselt tegeleda Valgevene küsimusega nii Euroopa Liidus kui Euroopa Nõukogus. Euroopa Liit kulutab juba täna miljoneid eurosid, toetamaks neid, kes tahavad Valgevene rahvale paremat tuleviku. Ka Eesti annab siin oma panuse,“ kinnitas Ojuland.

Täna avatud näitus on mõeldud tutvustamaks alternatiivset Valgevenet, maad sügavate ajalooliste traditsioonide ja euroopaliku kultuuriga. Näitusel osalevad Ales Šaternik, Ales Maraškin, Juri Platonov, Janka Romanovitš ja Julia Šaternik loomerühmast “Погоня”, mis on tuntud oma pühendumuse poolest demokraatia ja Valgevene rahvusliku taassünni ideedele. Näituse korraldaja on Eesti ühiskondlik organisatsioon “Valgevene uus tee” partnerluses ühendusega «Третий Путь» ja Valgevene Muuseumiga New-Yorgis, Riigikogu ja Avatud Eesti Fondi toel.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside