Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjon arutas oma tänasel istungil Keskerakonna fraktsiooni algatatud asjaõigusseaduse ja võlaõigusseaduse muutmise seaduse eelnõu (578 SE) ja SDE fraktsiooni algatatud asjaõigusseaduse ja pankrotiseaduse muutmise seaduse eelnõu (593 SE), mis käsitlevad ettepanekuid kodulaenu võlglastega seotud probleemide lahendamiseks.

Võttes arvesse valitsuse seisukohad ja asjatundjate kriitika nimetatud eelnõudes pakutud lahenduste osas, otsustas komisjon algatajate nõusolekul mitte suunata eelnõusid veel saali esimesele lugemisele, vaid pidas õigeks jätkata teema põhjalikumat käsitlemisega õiguskomisjonis.

 

Komisjon otsustas moodustada ekspertide töörühma, mis pakuks välja rakendatava ja Eesti õigussüsteemi sobiva lahenduse kodulaenuvõlgnike suuremaks kaitseks.

“Tänased seadused ei taga piisavalt laenuandjate ja laenuvõtjate mõistlikku tasakaalu, vaid on laenuandjate kasuks kaldu. See on eriti tulnud esile nüüd, kui laenuandjate suhtumine laenuvõtjatesse on paljude võlgnevuste tõttu varasemaga võrreldes kõvasti muutunud,” ütles Riigikogu õiguskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher.
 
Vaheri kinnitusel on lubanud õiguskomisjoni moodustatud töörühmas osaleda riigikohtunik Villu Kõve ja professor Paul Varul. Töörühma soovitakse kaasata ka finantssüsteemi asjatundjad, võlglaste probleemidega kokku puutunud praktikud ja nelja parlamendifraktsiooni esindajad.
 
“Pean oluliseks sellise lahenduse väljatöötamist, mis kahjustamata teiste või tulevaste laenuvõtjate huve kaitseks senisest enam kodulaenuvõtjaid, annaks võimaluse läheneda igale võlgnikule personaalselt ning, arvestades iga juhtumi eripära, eraldaks tõesti hätta sattunud ausad võlgnikud teistest juhtumitest,” tõdes Vaher.
 
Vaheri kinnitusel kutsub ta töörühma esimese istung kokku juba järgmisel nädalal.
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
Tagasiside