Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata liiklusseaduse, karistusseadustiku ning nendega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu (179 SE) Riigikogu täiskogusse teisele lugemisele 11. novembriks ning tegi ettepaneku eelnõu teine lugemine lõpetada. Õiguskomisjon algatas eelnõu suhtes 19 muudatusettepanekut. Seaduse vastuvõtmine on kavandatud 19. novembrile.

 
Muuhulgas luuakse eelnõuga võimalused automaatsete liiklusjärelevalveseadmete abil fikseeritud liiklusnõuete rikkumiste menetlemiseks. Õiguskantsleri ettepanekutele tuginedes muutis õiguskomisjon võrreldes Vabariigi Valitsuse esitatud algse eelnõuga osaliselt automaatse liiklusjärelevalve ehk nn hoiatusmenetluse korda. Liiklusjärelevalveseadme poolt salvestatud rikkumine annab aluse trahviteate saatmiseks. Erinevalt algsest eelnõust nähakse muudatusega ette, et hoiatusteate vaidlustamisel langeb üldine tõendamiskoormus rikkuja isiku kindlakstegemisel sõiduki omaniku või kasutaja asemel politseile. Hoiatusteadet võib vaidlustada 30 päeva jooksul alates hoiatustrahvi saamisest.
 
Õiguskomisjoni esimehe Ken-Marti Vaheri sõnul pidas komisjon oluliseks eelnõu vastavust põhiseadusele ja välistada sellega seonduvad võimalikud vaidlused, mistõttu otsustati ka hoiatusmenetluse algset kontseptsiooni muuta. „Meie jaoks on oluline rakendada automaatne liiklusjärelevalve Eestis nii kiiresti kui võimalik. Selle tagamiseks on nii maanteeamet kui politsei lõpule viimas ka vastavaid ettevalmistusi,” sõnas Vaher.
 
Õiguskomisjon tõstis varasemaks ka eelnõu jõustumise aega. Hoiatusmenetlust kavandatakse rakendada juba alates 1. aprillist 2009. a.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside