Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseadus- ja õiguskomisjon ning korruptsioonivastane erikomisjon arutavad täna ühisel avalikul istungil korruptsioonivastasest seadusest tulenevate toimingupiirangute mõju meditsiinitöötajate töös.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Paul Puustusmaa sõnul on arutelu aluseks Eesti Arstide Liidu ja Tallinna Arstide Liidu Riigikogule saadetud korruptsiooniteemaline pöördumine.

Pöördumises öeldakse, et korruptsioonivastases seaduses sätestatud toimingupiirangu rikkumise regulatsioon piirab liigselt meditsiinitöötajate igapäevast tööd. Ebaselge sõnastus ja regulatsioon ning kohtupraktika vähesus lisab meditsiinitöötajate niigi stressirohkele tööle ebavajalikke pingeid igapäevaste toimingute läbiviimisel.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et Riigikogu suhtub pöördumistesse tõsiselt ning arutab, kas ja kuidas on vaja seadust muuta, et õigusselgus oleks kõigile osapooltele tagatud. „Ühiskonnas on seaduse rakendamisega tekkinud probleemide ring, millele on juhtinud tähelepanu ka õiguskantsler,“ ütles Karilaid.

Korruptsioonivastase erikomisjon esimees Katri Raik märkis, et kindlasti ei tohi ükski meditsiinitöötaja eelistada oma lähedasi teistele patsientidele, neid ravijärjekorras ettepoole tõsta või kirjutada välja saatekirju meditsiiniteenustele, mille saamiseks ei ole patsiendil otsest näidustust.

Samas möönis Raik, et mõned toimingupiirangud võivad Eesti väiksust arvestades siiski arstid ebamugavasse ja piiripealsesse olukorda asetada ning sellisel juhul tulebki seadust täpsustada.  

Ta tõi näiteks, et perearstid ei tohiks kirjutada töövõimetuslehte oma pereliikmetele, kuid maapiirkonnas, ei pruugi olla läheduses teist arsti ja seetõttu tuleb perearstil oma nimistusse võtta ja teenindada ka pereliikmeid.

Istungile on kutsutud Tallinna Arstide Liidu,  Eesti Arstide Liidu, Eesti Perearstide Seltsi, Õiguskantsleri Kantselei, Riigiprokuratuuri, Justiitsministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi ning Politsei- ja Piirivalveameti esindajad.

Riigikogu konverentsisaalis kell 14 algav arutelu on avalik ja seda saab jälgida otseülekandes.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside