Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjon toetas eelnõu, mis annab notaritele õiguse lahutada abielu ka juhul kui abikaasad ei ela Eestis ning samuti kohaldada inimeste soovi korral abielu lahutamisele välisriigi õigust.

„Näiteks võivad abikaasad, kes abielu lahutamise ajal elavad Eestis ja kellel on Eestis rahvastikuregistrijärgne elukoht, olla kokku leppinud, et abielu lahutamisele kohaldatakse Soome õigust, sest nad on abielu kestel elanud enamiku ajast Soomes,“ selgitas õiguskomisjoni esimees Heljo Pikhof. „Samuti võivad näiteks välismaale elama asunud abikaasad valida abielu lahutamiseks Eesti õiguse, et lihtsustada siinsete asutuste tööd ja kiirendada nii abielu lahutamise protsessi.“

Valitsuse algatatud perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõuga (112 SE) tagatakse Rooma III määruse sujuv rakendamine. Nimetatud määrust kohaldatakse kui abielu lahutamisel on kokkupuude rohkem kui ühe riigi õigusega. Praegu kohaldub Rooma III kuueteistkümne Euroopa riigi suhtes.

Rooma III määruse kohaldamine annab abikaasadele võimaluse igal ajal notari juures kokku leppida, millise riigi õigust tuleb nende abielu lahutamise eeldustele kohaldada. Hetkel abikaasadel sellist võimalust ei ole.

Abikaasad saavad õiguseks valida kas kohaldatakse lahutava kohtu asukoha seadust, nende ühise elukohariigi seadust, ühe abikaasa kodakondsuse riigi seadust või siis abikaasade eelneva ühise elukoha riigi seadust, kui üks neist seal veel elab.

Riigikogu pressiteenistus
Urmas Seaver
T: 631 6352; 50 39 907
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside