Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjon arutas tänasel istungil äriregistri seaduse eelnõu ja saatis selle esimesele lugemisele. Eelnõu järgi kaotatakse osaühingu miinimumkapitali nõue ja luuakse võimalus ärinime kuueks kuuks broneerida.

Õiguskomisjoni esimehe Marek Jürgensoni sõnul on eelnõu eesmärk ühtlustada juriidiliste isikute registrimenetlus. „Mittetulundusühingute ja sihtasutuste register liidetakse äriregistriga. See muudab registrimenetluse lihtsamaks ja selgemaks nii ettevõtjatele kui ka registripidajale,“ lausus Jürgenson. „Muudest muudatustest on kõige olulisemad osaühingut puudutavad muudatused. Nimelt kaotatakse eelnõu järgi osaühingu miinimumkapitali nõue ja osanike nimekirja hakatakse pidama äriregistris,“ ütles esimees.

Jürgenson osutas, et miinimumkapitali nõude kaotamine sunnib asutajaid senisest enam läbi mõtlema, millist kapitali on osaühingu tegevuse jaoks vaja. „Praegu valib enamik osaühingu asutajaid seaduses kehtestatud miinimumkapitali 2500 eurot. Seda ei pea aga sisse maksma ja seetõttu ei anna summa aimu, kui usaldusväärse osaühinguga on tegu ja kuivõrd on selle asutamine läbi mõeldud. Kui miinimumkapitali nõuet ei ole, annab valitud ja sisse makstud osakapital vajalikku infot osaühingu usaldusväärsuse kohta ka kolmandatele isikutele.“

Komisjoni liige Anti Poolamets märkis, et eelnõuga luuakse e-äriregistrisse võimalus broneerida ärinime kuueks kuuks. „See muudatus annab võimaluse äriühingu asutamist paremini ette valmistada ja loob kindlustunde, et äriregistrile avaldust esitades on sobiv ärinimi olemas,“ ütles Poolamets.

Eelnõuga parandatakse ka registripidaja järelevalvevõimalusi. Lihtsustatakse ja kiirendatakse registrist kustutamist, kui majandusaasta aruanne on jäetud esitamata. Kõige varem saab seda teha kolme kuu möödumisel majandusaasta aruande esitamise tähtajast. Eesmärk on, et registris ei saaks olla ega edasi tegutseda juriidilised isikud, kellel on aastaid majandusaasta aruanne esitamata. Äärmusliku meetme tasakaalustamiseks on võimalik kolme aasta jooksul juriidiline isik registrisse ennistada.

Infosüsteemide arenduste suure mahu tõttu on seaduse jõustumine jagatud kolme etappi. Seaduse üldine kavandatav jõustumistähtaeg on 1. veebruar 2023, osanike nimekirja muudatused jõustuvad kava järgi 1. septembril 2023 ning ärinime broneerimine ja kindlal kuupäeval kande taotlemise võimalus 1. märtsil 2024.

Istungil osales ja tutvustas eelnõu justiitsminister Maris Lauri.

Komisjon otsustas saata valitsuse algatatud äriregistri seaduse eelnõu (493 SE) Riigikogu täiskogu istungile esimesele lugemisele 25. jaanuaril.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside