Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjon otsustas tänasel istungil saata esimesele lugemisele eelnõu, mis loob võimaluse registreerida äriühingu filiaal elektrooniliselt. Praegu saab seda teha vaid notari vahendusel, mis on aga ajamahukas.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et äriühingu filiaali elektrooniliselt registreerimise võimalus soodustab piiriülest majandustegevust. „Edaspidi saab oma filiaali Eestis elektrooniliselt ettevõtjaportaali kaudu registreerida ka välismaa äriühing,“ sõnas Karilaid. „Praegu saab filiaali registreerida üksnes notari vahendusel, mis pole mõistlik.“

Komisjoni aseesimees Heljo Pikhof tõi välja, et seni on filiaalidel olnud võimalik tegutseda ka siis, kui äriühing on oma tegevuse teises Euroopa Liidu liikmesriigis lõpetanud. „Sellise olukorra vältimiseks hakatakse eelnõu järgi ELi äriregistrite vahel peale äriühingute andmete vahetama andmeid ka filiaalide kohta, näiteks nende registreerimise või kustutamise kohta,“ lausus Pikhof.

Samuti luuakse eelnõuga alus vahetada ELi liikmesriikide vahel automaatselt andmeid äriühingute juhatuse liikmena tegutsemise keelu saanud isikute kohta. Filiaali registreerimine ja likvideerimine muudetakse eelnõuga vabatahtlikuks. Samuti kaotatakse välismaa äriühingule seni kehtinud kohustus esitada majandusaasta aruanne ja avalikustada see ka siis, kui välismaa äriühingule kohalduva õiguse kohaselt sellist kohustust ei ole. Sellisel juhul tuleb filiaali kohta edaspidi esitada majandusaasta aruanne.

Istungil osalesid justiitsminister Maris Lauri, Justiitsministeeriumi õiguspoliitika osakonna eraõiguse talituse juhataja Vaike Murumets ja nõunik Maarit Puhm.

Komisjon otsustas saata valitsuse algatatud äriseadustiku ja raamatupidamise seaduse muutmise seaduse (digilahendused äriühinguõiguses) eelnõu (394 SE) Riigikogu täiskogu istungile esimesele lugemisele 9. juunil.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside