Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Õiguskomisjon arutas tänasel istungil ametkondade vastutust seoses Danske Banki Eesti haru rahapesu juhtumiga. Komisjon leidis, et Riigikogu peab küsimusega põhjalikumalt tegelema. Lisaks aitab komisjon ette valmistada seadusemuudatust rahapesu tõhusamaks tõkestamiseks.

„Õiguskomisjon ootab 12. septembriks kõigi parlamendierakondade fraktsioonide seisukohta, kas luua rahapesu küsimusega tegelemiseks Riigikogus uurimiskomisjon või moodustada õiguskomisjoni juurde selle küsimusega süvitsi tegelev töörühm,“ ütles komisjoni esimees Jaanus Karilaid.

Karilaid lisas, et komisjoni teine ettepanek puudutab raha päritolu tõendamise kohustust. „Praegu peab raha ebaseaduslikku päritolu tõendama riik, aga koostöös rahandus- ja justiitsministeeriumiga uurib õiguskomisjon võimalust muuta õiguskorda nii, et edaspidi peab kahtlaste tehingute korral raha legaalsust tõendama selle omanik või tehingu läbiviija,“ selgitas Karilaid.

Õiguskomisjoni liikme Külliki Kübarsepa hinnangul puudub eraldi uurimiskomisjoni moodustamiseks vajadus. „Erikomisjonil ei ole rahapesu küsimustes ligipääsu enamale infole kui on praegu õiguskomisjonil. Küll aga nõuab uue komisjoni moodustamine kõvasti lisaressurssi, mis pole mõistlik sisuliselt pool aastat enne parlamendivalimisi,“ ütles Kübarsepp. „Riigikogus on juba kaks probleemkomisjoni, millel on raske tulemustega välja tulla.“ Kübarsepa sõnul tuleks seetõttu eelistada komisjonisisese töörühma loomist.

Istungil osalenud justiitsminister Urmas Reinsalu hinnangul võib uurimiskomisjoni moodustamine olla siiski vajalik, et selgitada välja põhjused, miks on just Eesti saanud atraktiivseks riigiks suuremahulise rahapesu läbiviimiseks.

Kristi Sobak
tel 631 6592, 51 906 975
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside