Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjon arutas tänasel istungil lühimenetluse loomist ja otsustas saata vastava eelnõu teisele lugemisele. Eelnõuga tahetakse luua uus menetlusliik, mida rakendada kergete väärtegude puhul, kus inimeste elule ja varale otsest kahju ei teki.

Lühimenetluse rikkumisi ei kanta karistusregistrisse. Kergemad väärteod on näiteks bussis ilma piletita sõit, vales kohas parkimine, punase tule eiramine, lahtise turvavööga sõitmine, kiiruse ületamine alla 20 km/h ja ilma liikluskindluseta sõitmine. Selliste väärtegude puhul määratakse rahatrahv vastavalt konkreetsele rikkumisele summas 20–80 eurot.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et lühimenetluse võimalus vähendab oluliselt paberite vormistamisele kuluvat aega. „Hinnanguliselt väheneks väärteomenetluse ajakulu 20 minutilt viiele. Seega hoiaks lühimenetluse kasutuselevõtt kokku politsei ressurssi,“ sõnas esimees.

Õiguskomisjoni liige Valdo Randpere ütles, et lühimenetluse loomine on samm õiges suunas, aga liiga väike. „Me oleme Eestis elu liialt ära reguleerinud. Mõnd väiksemat rikkumist võiks üldse mitte väärteoks lugeda ning jätta inimestele rohkem võimalust iseseisvalt mõelda ja eksida,“ leidis Randpere.

Väärteomenetluse seadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (580 SE) teine lugemine on kavandatud 2. maile.

Riigikogu pressiteenistus
Kristi Sobak
tel 631 6592, 51 906 975
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside