Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Eiki Nestor võttis esmaspäeval riigikontrolör Alar Kariselt vastu riigikontrolli aasta-aruande ning arutas Eesti ees seisvaid olulisi väljakutseid, teiste seas ka rahanduse, riigieelarve, maksude ja majanduse küsimusi.

„Kõige sisulisemad on märkused Eesti konkurentsivõime asjus, kus riigikontroll on juhtinud tähelepanu meie mahajäämusele naaberriikidest. Kui me küsime, miks Leedu läheb täna eest ära, siis peame ka meenutama, et majanduskriisist ülesaamiseks valiti seal teine tee. Säästmine aitab küll raskeid aegu üle elada, aga end rikkaks kokku hoida pole võimalik.“

Lisaks käsitleti kohtumisel ka sotsiaalvaldkonda.

„Sotsiaalkindlustusse tuleb suhtuda väga sisuliselt. On fakt, et igal pool on töötuse suurenemine kaasa toonud ka kasvu töövõimetuses. Seejuures on tarbetu arutleda, kas inimene käis varem haigena tööl või tekkis tal töövõimetus nüüd, pärast töö kaotamist. Tõsine mure on aga hetkel see, et süsteem täna ei tööta ja selle loomisel on liiga palju usaldamatust ja hirme. Probleeme saab lahendada koostöös parema tulemuse nimel,“ ütles Nestor.

Riigikogu esimees tõdes, et sotsiaalmaksu koormus Eestis on Euroopa keskmisel tasemel ning kõik riigid ei ole omavahel võrreldavad. Ta tõi näite Taanist, kus töötuskindlustusmakse on tööandjate ja töövõtjate omavaheline kokkulepe ning ei puuduta ei valitsust ega läbi maksude riigieelarvet. Või näiteks Saksamaa, kus vanaduspensionidest osa tuleb läbi tööandjate fondide. Maksudest rääkides ütles Nestor, et tema hinnangul peaks töötaja tervise kulu olema erisoodustusmaksu vaba. „Kuid ma saan ka aru hirmust, et seda kuritarvitataks,“ lisas ta.

Riigikontrolör ütles aasta-aruannet üle andes, et aruanne ei sisalda pelgalt statistikat, vaid annab ka soovitusi. Lisaks ütles Karis, et auditeerida oleks vaja ka sisejulgeoleku valdkonda, selleks tuleb riigikontrollis üles ehitada nii seda spetsiifilist valdkonda tundev kompetentne auditimeeskond, kui tagada ka eelarveraha selleks tööks, mida praegu aga pole.

Vaata fotosid.

Tagasiside