Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimehe Eiki Nestori kohtumisel Jaapani parlamendi ülemkoja esimehe Masaaki Yamazakiga rõhutati seoses Malaisia lennuki lennukatastroofiga Ukraina konflikti ohtu julgeolekuolukorrale terves maailmas. Nestor tunnustas Jaapanit lääneriikidega ühiste väärtushinnangute jagamisel Venemaa ja Ukraina konflikti ning Krimmi annekteerimise küsimuses. Yamazaki sõnul jagab Jaapan koos Eestiga sama seisukohta Ukraina kriisi küsimuses. 

Nestor väärtustas Eesti ja Jaapani seniseid spordi- ja kultuurialaseid sidemeid. „Meie riikide vahelistes suhetes on olnud kõige edukam suursaadik teenekas sumomaadleja Kaido Höövelson alias Baruto tuntud nii Jaapanis kui ka kodumaal Eestis,“ ütles Nestor. Sellele on nüüd lisandunud ka helilooja Arvo Pärt, kellele anti mainekas muusikaauhind Praemium Imperiale 2014, mida jagab Jaapani keiserlik perekond. 

Nestor ja Yamazaki hindasid kõrgelt kahe riigi senist poliitilist, majanduslikku ja kultuurialast koostööd. Nestor tõi esile ka Eesti noorte hulgas laieneva huvi Jaapani vastu, mille ilmekaks näiteks on haridus- ja teadusalane koostöö ning vastavate väitekirjade kaitsmine ülikoolides. Nestor selgitas, et viimaste aastate majanduslikud suhted on hoogustusid tänu saastekvoodi kaubandusele tuginevatele koostööprojektidele. 

Nestor ja Yamazaki avaldasid heameelt, et mõlemas parlamendis töötavad sõprusrühmad, mis hoiavad kätt pulsil kahe riigi parlamentaarsel suhtlemisel. Mitmekülgsed sidemed on nii saadikute kui ka parlamendikomisjonide tasemel. Nestor pidas vajalikuks koostöö arendamist kahe riigi vahelise lepingulise baasi väljaarendamiseks seoses topeltmaksustamise vältimisega.  

Jaapanlased väljendasid soovi kahe riigi parlamentide vaheliste suhete igakülgseks arendamiseks. Erilist huvi näitasid nad üles visiidi käigus kaitsealase koostöö laiendamisele küberjulgeoleku valdkonnas. 

Jaapani parlamendi ülemkoja esimees Masaaki Yamazaki on Eestis ametlikul visiidil Riigikogu esimehe Eiki Nestori kutsel. Delegatsiooni kuuluvad veel ülemkoja liikmed Kensei Mizote ja Yuichiro Uozumi ning rahvusvahelise koostöö osakonna peadirektor Hidenobu Sobashima. 

Külalised kohtusid ka väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni ja Eesti-Jaapani parlamendirühma aseesimehe Sven Sesteriga. Samuti olid kohtumised kaitseminister Sven Mikseri ja välisminister Urmas Paetiga. Jaapani delegatsioon külastab IKT demokeskust ja NATO küberkaitsekeskust. Külaskäigu kavas on ka tutvumine Tallinna vaatamisväärsustega. 

Fotod kohtumiselt:

Riigikogu pressiteenistus

 

Tagasiside