Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimehe Eiki Nestori ja Briti parlamendi alamkoja esimehe John Bercow kohtumisel käsitleti parlamentidevahelist koostööd, lähenevaid Euroopa Parlamendi valimisi ja olukorda Ukrainas. 

Kohtumisel tõdeti, et Eesti ja Ühendkuningriigi (ÜK) suhted on väga head, tihedad ja töised. Viimased aastad on olnud kohtumiste- ja visiitiderohked, koostöö ja partnerlus on süvenenud mitmes valdkonnas. Eiki Nestor avaldas heameelt parlamentide vaheliste suhete elavnemise üle. Hiljuti külastas Londonit Riigikogu riigikaitsekomisjon ja riigieelarve kontrolli erikomisjon, samuti kohtusid väliskomisjonide esindajad. Aktiivselt tegutsevad mõlema riigi parlamendi juures sõprusrühmad. Riigikogu esimees väljendas huvi tihedamate töökontaktide ja partnerlussuhete sisseseadmisest ka teiste komisjonide vahel. 

Euroopa Parlamendi eesseisvate valimiste kontekstis ütles Bercow, et UK skeptiline hoiak Euroopa Liidu mõne poliitilise liini suhtes pole suunatud ühenduse vastu tervikuna. Suurbritanniale on oluline ühenduse efektiivne toimimine. 

Kohtumisel väljendati tõsist muret Ukrainas toimuva suhtes ja kõiki rahvusvahelisi põhimõtteid ja leppeid rikkuva Venemaa tegevuse pärast. Nestor meenutas Balti riikide ettevaatlikku suhtumist ja hoiatusi idast tuleva ohu eest pärast iseseisvumist, mida lääneriikides hinnati sageli kui „ajalukku jäänud“ lähenemiseks. „Meile soovitati mõelda ja tegutseda positiivselt. Seda me ka tegime, valmistades ennast ette ja liitudes NATO ja Euroopa Liiduga 10 aastat tagasi. Nüüdseks on Venemaa oma tegevusega selgelt tõestanud, et ettevaatus ja hoiatused olid põhjendatud.,“ ütles Nestor. 

Eesti ja Ühendkuningriikide parlamentide esimehed märkisid positiivselt ära tihedat riikidevahelist kaitsekoostööd. Olulise tähtsusega on partnerlus Afganistanis ja selle jätkumine seal ka pärast sõjalise missiooni lõppu. Areneb kübekaitsealane koostöö. Eelmisel aastal ja ka tänavu osaleb ÜK kompaniiga õppusel Kevadtorm.

Kohtumisel osalesid veel majanduskomisjoni esimees Kaja Kallas ja väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa

Kohtumise lõpus esitas Bercow Riigikogu esimehele kutse ÜK külastuseks. Samuti esines külaline Riigikogu ees kõnega. 

John Bercowil on visiidi käigus kavas kohtumised ka president Toomas Hendrik Ilvese ja peaminister Taavi Rõivasega. Külaline pidas loengu Tallinna ülikoolis ja külastas IKT demokeskust. 

Fotod kohtumiselt:  

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside