Reedel Vilniuses algaval kolmepäevasel NATO Parlamentaarse Assamblee kevadistungjärgul on põhiliseks teemaks Ukraina konflikt ja Venemaa-poolne olukorra pingestamine.

NATO liikmesriikide parlamentide esindajad  arutavad plenaaristungil deklaratsiooni, milles nõutakse Moskvalt Ukraina destabiliseerimise lõpetamist, NATO riikide valitsustelt Ukrainale tugevama toetuse avaldamist ning karmimate sanktsioonide kehtestamist Venemaa võimuesindajatele.

Deklaratsioonis väljendavad parlamentide liikmed ühiselt oma toetust Ukraina territoriaalsele terviklikkusele ja demokraatiale. Plenaaristungile on kutsutud esinema ka Ukraina Rahvusliku Julgeoleku ja Kaitsenõukogu sekretär Andri Parubi.

Vilniuses arutatakse ka NATO tuleviku üle. NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen annab ülevaate Euroopa julgeolekumaastikust seoses Venemaa tegevusega Ukrainas ja selle mõjust alliansile.

Poliitikakomitees keskendutakse sel korral septembris toimuva NATO Walesi tippkohtumise teemadele ning arengutele Afganistanis. Majanduskomitees annab Andrei Illarionov ülevaate poliitilisest ja majanduslikust olukorrast Ukrainas ning riigi suhetest Venemaaga. Lisaks arutatakse komiteede istungitel energiajulgeoleku küsimusi, küberkaitsega seonduvat, Süüria konflikti ning olukorda Saheli piirkonnas Põhja-Aafrikas.

Samuti arutatakse Ukraina konflikti valguses Euroopa sõltuvust Venemaa energiavarudest ning viimaseid arenguid Iraani tuumaprogrammis.

NATO Parlamentaarse Assamblee kevadistungjärgul esinevad veel Leedu parlamendi spiiker Loreta Graužiniene, peaminister Algirdas Butkevičius ja mitmed Leedu valitsuse ministrid.

Eesti delegatsioonist osalevad NATO Parlamentaarse Assamblee kevadistungil Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma ning Riigikogu liige Kadri Simson.

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside