Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti eestvedamisel täna videosilla vahendusel toimunud esimese Kolme mere algatuse parlamentaarse foorumi arutelud keskendusid esmatähtsate infrastruktuuri ühendamisprojektide rahastamisele ja erakapitali kaasamisele.

Liikmesriikide parlamentide esimehed keskendusid sõnavõttudes algatuse tugevdamisele ja praktilise koostöö suurendamisele eesmärkide saavutamisel ning parlamentide rollile selles protsessis.

Kolme mere algatuse parlamendifoorum keskendus ühendamisprojektidele

Foorumi eesistuja ja Riigikogu esimees Jüri Ratas ütles oma sõnavõtus, et Kolme mere algatuse üks põhieesmärk on liikuda rohelisema Euroopa Liidu poole ja selleks on vaja välja ehitada kaasaegsed ja esmatähtsad ühendamisprojektid.

Ratas tõi oma sõnavõtus esile Kolme mere algatuse investeerimisfondi ja erainvestorite kaasamise tähtsuse. „See fond on ainulaadne finantsvahend, mis ühendab riiklikku ja erakapitali, et tulla toime infrastruktuuri arendamise vajadustega,“ ütles Ratas.

Fondiga on liitunud 9 3SI liikmesriiki ja selle kogukapital ulatub 1 miljardi euroni. Fond on teinud oma esimesed investeeringud – Poola raudtee-ettevõttesse Cargounit ja Eesti Greenergy andmekeskustesse.

Riigikogu esimees rõhutas, et parlamentide pädevuses on parandada õiguslikku keskkonda ning ettevõtjasõbralikku õhkkonda. „Peame hõlbustama esmatähtsate projektide elluviimist, tegema piiriülest koostöö halduskoormuse vähendamiseks ja ühenduvusprojektidesse investeerimise protsessi investorite jaoks võimalikult sujuvaks,“ rääkis Ratas.

Ratas tänas foorumil osalenuid ja avaldas lootust, et sellest saab iga-aastane sündmus.

Esimesest Kolme mere parlamendifoorumist võtsid osa Eesti, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Sloveenia, Ungari ja Tšehhi parlamentide esimehed. Sõnavõttudega esinesid ka Ameerika Ühendriikide Esindajatekoja liige ja Kolme mere algatuse investeerimisfondi (3SIIF) investeeringute valdkonna juht.

Kolme mere algatuse (Three Seas Initiative, 3SI) koostööformaat loodi 2016. aastal presidentide tasemel kui platvorm, mis pakub poliitilist toetust majandusarengu kiirendamisele ning piirkondadevahelise ning piiriülese koostöö ja ühenduvuse tugevdamisele 12 Läänemere, Aadria mere ja Musta mere vahel asuva Euroopa Liidu liikmesriigi vahel. Ameerika Ühendriigid, Saksamaa ja Euroopa Komisjon on 3SI strateegilised partnerid.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside