Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tallinnas kogunevad täna Balti Assamblee 36. ja Balti Nõukogu 23. istungjärgule parlamentide esindajad, spiikrid ja välisministrid. Arutelu keskmes on piiriülene haridus, tervishoid, julgeolek ja Euroopa Liidu välispiiride kindlustamine.

Päev algab Balti Assamblee (BA) Presiidiumi ja riikide parlamentide spiikrite kohtumisega. Sellele järgneb BA 36. istungjärgu avamine, kus peavad kõne Balti riikide parlamendijuhid. Riigikogu esimees Eiki Nestor keskendub oma kõnes julgeoleku kindlustamise olulisusele. Nestori järel saavad sõna Leedu Seimi spiiker Viktoras Pranckietis ja Läti Seimi spiiker Ināra Mūrniece. Istungit juhatavad BA president Aadu Must ning asepresidendid Valerijus Simulik ja Jānis Vucāns.

Kell 10.45 antakse üle Balti Ühtsuse medalid inimestele, kes on kaasa aidanud Balti koostöö ja ühtsuse tugevdamisele oma kodumaal ja Balti riikide vahel. Eestist saavad medali dokumentaalfilmi „Balti Ülikooli lugu“ režissöör, ajakirjanik Helga Merits, XII ja XV Baltimaade üliõpilaste laulu- ja tantsupeo Gaudeamus kunstiline juht ja peadirigent Alo Ritsing ning Balti metsanduskoolide kutsealavõistluste korraldaja, Luua Metsanduskooli direktor Haana Zuba-Reinsalu.

Riigikogus koguneb ka Balti riikide valitsuste ja parlamentide koostöö kogu Balti Nõukogu. 23. Balti Nõukogu istungit juhatavad Balti Ministrite Nõukogu Koostöönõukogu esimees, Eesti välisminister Sven Mikser ja Balti Assamblee president Aadu Must. Peale nende saavad sõna Leedu ja Läti välisministrid Linas Linkevičius ja Edgars Rinkēvičs.

Kell 13 algab Riigikogu valges saalis pressikonverents, kus saab küsimusi esitada kolme Balti riigi delegatsiooni juhile ja välisministrile. Vahetult enne pressikonverentsi allkirjastatakse Balti Assamblee ja Balti Ministrite Nõukogu ühisavaldus. Kuna Eesti on eesistujariik, siis kirjutavad ühisavaldusele alla Eesti delegatsiooni juht Aadu Must ja välisminister Sven Mikser.

BA istungjärgu lõpus võetakse vastu resolutsioon ja allkirjastatakse lõppdokument. Istungjärgu lõpus annab Eesti eesistumise Balti Assamblees ja Balti Ministrite Nõukogus üle Leedule ning BA uus president teeb pöördumise.

Balti Assamblee istungjärk sai alguse eile õhtul, mil Tallinna Reaalkoolis anti üle BA kirjandus-, kunsti-, teadus- ja innovatsioonipreemia. BA teaduspreemia pälvis Eesti Geenivaramu direktor, geeniteadlane Andres Metspalu ja innovatsioonipreemia puitmajatehas OÜ EstHus. Kirjanduspreemia sai Leedu luuletaja ja tõlkija Vladas Braziūnas ning kunstipreemia Läti kunstiteadlane ja kirjastaja Laima Slava.

Balti Assamblee auhindade üleandmine

Balti Assamblee auhindade üleandmine. Foto: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei

Lugupeetud ajakirjanikud! Olete oodatud sündmusi kajastama ja pressikonverentsist osa võtma. Oma tulekust palume eelnevalt teada anda aadressil [email protected].

Fotod preemiate üleandmisest ja Balti Assamblee istungjärgust lisatakse jooksvalt Riigikogu fotoarhiivi.

Ürituse kava on leitav assamblee kodulehelt (PDF, 438 kB).

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside