Riigikogus otsitakse vastust küsimusele, kuidas hüva teadusnõu jõuaks poliitikuteni
Kell 10 algaval Riigikogu kõrghariduse toetusrühma korraldatud teaduspoliitika seminaril käsitletakse Eesti teaduse elujõu tagatisi ning seda saab vaadata veebiülekandes.
Seminaril osalevad Riigikogu, Riigikantselei, Eesti Teadusagentuuri, Arenguseire Keskuse, ministeeriumide, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, kõrgkoolide ja akadeemiliste ametiühingute esindajad, kes otsivad vastust küsimustele, kuidas tagada Eesti teaduse ja teadlaste elujõud ning kuidas hüva teadusnõu jõuaks poliitikuteni.
Riigikogu kõrghariduse toetusrühma esimees, Tartu Ülikooli professor Margit Sutrop märkis, et oluline on tuua teadlased, poliitikakujundajad ja ametnikud ühe laua taha kokku ja arutada, kuidas Eesti riigil oleks kõikide erialade jaoks tagatud parim teadusekspertiis ja kuidas poliitikakujundajad seda teadlaste loodud teadmist saaks paremini ära kasutada. „Praegu on küll kõigis ministeeriumides loodud teadusnõunike kohad, ent uuringud näitavad, et konarlik suhtlus nurjab teadusnõu jõudmise poliitikuteni. Samas ei saa me ka kindlad olla, et parim teadusekspertiis on kõigil erialadel tagatud. Eesti ülikoolid annavad küll rahvusvahelisel tasemel kõrgharidust ja paljudel erialadel tehakse tippteadust, aga rahastuse ebakindlus ja suur projektipõhisus teeb akadeemilise karjääri noortele ebaatraktiivseks ja ohustab nii eestikeelset kõrgharidust kui teadust,“ selgitas Sutrop.
Seminari mõtte algatanud Tartu Ülikooli Ametiühingu juht Ruth Tammeorg tõi esile, et akadeemiliste töötajate vähene töökohakindlus muserdab inimesi ja toob kaasa suure tööstressi ja läbipõlemise ohu. Seetõttu läheneb teadmispõhisele poliitikale akadeemilise kogukonna vaatest, küsides, kas poleks õigem teaduspoliitikat kujundada eeskätt teadlaskonna jätkusuutlikkuse aspektist.
Ka Rektorite Nõukogu on hiljuti sõnastanud ootused valitsusele: „Eesti ühiskond peab olema kindel, et kriiside ja ebakindluse keskel on kõikidel võimekatel võimalus omandada Eestis väga hea kõrgharidus. Optimistlikku tulevikuvaadet vajavad nii noored ise, kui ka nende vanemad ja Eesti tööandjad.“
Kõrgetasemeline teaduspoliitika seminar toimub täna kella 10–14 Riigikogu konverentsisaalis, seda saab vaadata veebiülekandes ning selle täpsem kava asub siin.
Lisainfo:
Margit Sutrop
Riigikogu kõrghariduse toetusrühma esimees
5207183
[email protected]