Riigikogus on näitus “Põhjatähe all – Eesti vabatahtlikud Narviki lahingus 1940“
Riigikogu vestibüülis avatud näitus kajastab kaheteistkümne Eesti vabatahtliku tegevust, kes läksid 1940. aasta aprillis koos brittide, prantslaste ja poolakatega norralastele appi kaitsma Norra vabadust ja osalesid Põhja Norras lahingutes Narviki all, kui Saksamaa ründas Norrat.
Riigikogu esimees Jüri Ratas ütles, et see vähe teada olev fakt aastakümnete tagusest ajast vajab siin Toompeal meenutamist, et eestlased on alati olnud valmis võitlema võõrriigi agressiooni vastu.
„Tunnustust väärib ajaloomagister Peep Pillaku akadeemiline uurimus „Norrapoisid. Eesti vabatahtlikud Narviki lahingutes 1940“, mis põhineb arhiividokumentidele, ajaloouurimustele ja mälestustele,“ märkis Ratas. Ta ütles, et lisadena on publitseeritud Gustav Adolf Lepiku sõjakäigu ajal peetud päevik, Arnold Soinla kirjad Soomest ja Norrast kodustele ning August Nirgi kirja pandud mälestused. Kahjuks peame tõdema, et Põhja Norras lahingutes Narviki all langes ka üks Eesti sõduritest – Arnold Soinla – esimese eestlasena II maailmasõjas.
Norra–Eesti ühisnäituse “Põhjatähe all – Eesti vabatahtlikud Narviki lahingus 1940“ norra- ja ingliskeelne versioon avati Narviki Sõja ja Rahu Keskuses 2018 sügisel ning eesti- ja ingliskeelne versioon samal aastal Eesti Sõjamuuseumis, kus toimus ka samal teemal konverents Norra ning Eesti ajaloolaste osavõtul. Näitust on eksponeeritud Tapal 1. jalaväebrigaadis, kus baseeruvad ka NATO liitlasväed, Tartus Balti Kaitsekolledžis ja Tallinnas Kaitseliidu Staabis.
Näitus koosneb 11 stendist ja nendel antakse ülevaade Norrast II maailmasõjas; Poola allveelaevast „Orzel“, millel on seos nii Eesti, Suurbritannia kui ka Norraga II maailmasõjas; Soome Talvesõjast ja seal osalenud vabatahtlikest, keskendudes Eesti vabatahtlikele „Sisu“ väeüksuses; kahetestkümne Eesti vabatahtliku teekonnast Soomest Norrasse pärast Talvesõja lõppu ja nende osalemisest lahingutest Narviki all, eriti rünnakust Lillebalakile, kus hukkuski Arnold Soinla ja kaks meest said haavata. Näitusel saab teada Norras võidelnud Eesti vabatahtlike edasise saatuse kohta.
Näituse on koostanud Hege B. Grundekjøn (Norra Eesti Selts), Ulf Eirik Torgersen ja Gaute Rønnebu (Narviki Sõja ja Rahu Keskus) ning Peep Pillak (Eesti Muinsuskaitse Selts). Näituse üheks eksponaadiks on Norra sõduri sõjaaegses mundris mannekeen, lisaks sinel ja seljakott. Eksponeeritud on ka Gustav Adolf Lepiku peetud päevik Norra sõjakäigust ja Arnold Soinla kirjad kodustele, mille originaalid on Eesti Sõjamuuseumis.
Näituse avamisel osales Norra kaitseminister Bjørn Arild Gram, kes kohtus pärast seda Riigikogu riigikaitsekomisjoni liikmetega.
Näituse korraldas Norra suursaatkond Eestis koostöös Riigikogu Kantseleiga.
Fotod: (autor, Erik Peinar, Riigikogu Kantselei).
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]